Topná sezona již začala – o tom není žádný pochyb. Většina domácností oprášila krbová kamínka, plynové kotle či topení a rozhodla se trochu si podzimní nečas plný chladu a studené vlezlosti zpříjemnit. Určitě ani vy teď doma nesedíte zahalení v kabátech a čepicích, ba naopak se hřejete u kamínek nebo radiátoru. Topit se již zkrátka musí. Možná si ale pohráváte s otázkou, jak to udělat, aby vaše náklady za topení nebyly tak vysoké a vy jste se následně nemuseli děsit hrozících čísel. My naštěstí máme několik užitečných tipů, o které se s vámi rádi podělíme. Nenechte si proto ujít následující řádky!
Tip první: netopte zbytečně moc
První naše rada je ta nejednodušší a zároveň možná i nejefektivnější. Jakmile teploty za dveřmi vašeho bydlení rapidně klesnou, máte tendence své domovy zbytečně přetápět, což rozhodně není dobře. Nejenže příliš vysoké teploty nejsou dobré pro zdraví – nemluvě o suchém vzduchu – ale navíc i vaše peněženka vám za tohle rozhodnutí moc netleská. Pokud budete mít doma moc teplo, začnete se cítit mnohem více unavení a ospalí.
Tip druhý: netopte, když to není potřeba
Také topíte na plné obrátky i ve chvíli, kdy doma zrovna nikdo není? Pak se dopouštíte jedné z největších chyb, kterou ale dělá strašná spousta lidí – tedy ti, kteří si mohou nastavit teplotu i v době nepřítomnosti. Je zbytečné domov vytápět na vysoké stupně, když doma nikdo není. Pro chvíle, kdy bude o vás doma prázdno, nastavte teplotu na rozumných 17-19 °C. Jakmile budete doma, můžete teplotu zvýšit na 22-24 °C.
Tip třetí: udělejte teplu místo
Zdá se vám, že topíte jako blázen, ale přesto je vám doma zima? Pak zkontrolujte, zda teplu něco nebrání v cestě! Možná máte před radiátorem dlouhou záclonu nebo závěs, nebo jej dokonce máte zastavěný nábytkem. V takovém případě se nemůžete divit, že je vám zima i přesto, že topení hřeje jako o život. Důležité také je radiátory pravidelně kontrolovat, aby nebyly zavzdušněné, neboť i v takovém případě topí jen na půl.
Obrázek: pixabay.com