Chyby, díky kterým utrácíte za jídlo víc než je potřeba

Supermarkety navštěvujeme pravidelně – někdo i denně. Ovšem málokdo přemýšlí nad tím, že některé nákupní zvyky nepřináší nic dobrého. I zdánlivě triviální věci mohou být důvodem ztenčování se vašeho rozpočtu. Utrácíte hodně za jídlo? Poradíme, co s tím…

Abychom vám alespoň trochu pomohli, rozhodli jsme se sestavit seznam nejběžnějších chyb, kterých se při nakupování třeba zrovna i vy dopouštíte. Důležité je naučit se nakupovat tak, abyste nejen ušetřili, ale nemuseli se přitom uchylovat k nákupu méně kvalitních potravin.

Na nákup nechoďte hladoví

Nejhorší co můžete udělat je – jít nakupovat před obědem či večeří, když už vám kručí v břiše. To pak házíte do vozíku ledacos. I to, co ve skutečnosti vůbec nepotřebujete a vaše zdraví to nepodpoří.

Nákupy začněte ovocem a zeleninou

Jestliže vás uspokojuje pocit plného nákupního vozíku, pak začněte zdravými potravinami. Patří sem ovoce a zelenina – tím pádem vám zůstane méně místa pro hlouposti. Rovněž je mnohem lepší utratit za zdravé potraviny, než ty nezdravé. Během nákupu si hned počítejte útratu. Čím méně vám zůstane na hlouposti, tím lépe.

Pamatujte si ceny

Když si budete pamatovat ceny, nenecháte se tak lehce ošidit nabídkami typu: dva plus jeden zdarma, 40% sleva a jinými lákadly, které slibují výhodný nákup. Většinou jde o zboží, kterého se prodejce potřebuje zbavit nejdříve. Jakmile budete znát opravdovou cenu, dojde vám, že dané zboží nevychází vůbec levněji.

Nákupní seznam

Připadá vám legrační chodit s lístkem po prodejně a nakupovat podle předem připraveného seznamu? Možná to legračně vypadá, ale ušetří vám to spoustu peněz. Když si předem připravíte seznam toho, co chcete vařit, připravovat za svačinky, pak se nestane, že koupíte něco úplně zbytečně.

Hmotnost výrobku

Určitě už jste si všimli, že vedle sebe v regále mohou být dva výrobky, které jsou stejné velikosti, ale liší se cenou. Automaticky sáhnete po tom levnějším, aniž byste zjistili, jaká je hmotnost obou výrobků. Pokud jde o poměr cena/hmotnost, pak bude mít větší smysl koupit o pohlavek dražší výrobek než ten levnější.

Ignorujete vlastní značku obchodu?

Téměř každý supermarket prodává výrobky pod vlastní značkou. Tyto potraviny stojí méně než potraviny jiných výrobců. Většinou se jedná o stejnou kvalitu potravin, zlákat se necháte jen hezkým obalem a reklamou.

Bojíte se nových produktů

Ono se není čemu divit. Pokud člověk něco vyzkouší a je spokojený, proč to měnit? No třeba proto, že nový výrobek může mít i lepší kvalitu za přijatelnější cenu. Nebojte se zkusit i nové výrobky.

Není sleva jako sleva

Dnes už existují speciální aplikace, které vám pomohou selektovat slevy v supermarketech a porovnávat ceny. Díky tomu najdete tu nejlepší nabídku. Nemusíte nakupovat pouze v jednom řetězci.

Pozor na marketingové tahy

Rostlinný olej s vitamínem E, vajíčka s ukázkově pomerančovým žloutkem a další triky. Když se nad tím zamyslíte, tak vám to dá vždy smysl. Slunečnicová semínka obsahují vitamín E, tudíž je logické, že bude i v oleji. A vajíčka? Do krmení slepic se přisypávají speciální složky, které způsobí, že žloutek působí lákavě, jako od slepiček z domácího chovu. Vůbec nemusí jít o super zdravé potraviny, ale super vysokou cenu.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte