Všichni jistě znáte pocit, kdy jste nafouklí, nemůžete se téměř hnout a kvůli pobytu ve společnosti si ani nemůžete ulevit. Poradíme, co může nadýmání způsobit a jak proti tomu můžete bojovat.
Proč vzniká nadýmání?
Nadýmání je způsobené hromaděním plynů ve střevech. Odchod těchto plynů může způsobovat nepříjemnosti zejména ve společnosti. Pokud si však neulevíme, vzniká bolest a napětí v břiše. Někteří mohou trpět tzv. chronickým nadýmáním, kvůli kterému jsou často mimo společnost. Existuje ale také přechodné nadýmání, které způsobují určité potraviny.
Potraviny, které za to můžou
Luštěniny jako fazole a čočka, zelenina jako zelí, kapusta, květák či brokolice, nebo pšenice a cibulová zelenina (česnek, cibule, pórek) – to vše může za nadýmání. U většiny potravin za to může trávení sacharidů – totiž, v některých případech tělo postrádá trávicí enzymy, jídlo tak putuje do tlustého střeva. V důsledku rozkladu takového jídla pak vznikají plyny.
Další příčiny
Příčiny mohou být bohužel také stres, hormonální disbalance, léky – zejména antibiotika, nedostatečný pitný režim či onemocnění. Pokud vás nadýmání bude trápit častěji, bohužel o nemoc jít může, proto je vhodné navštívit svého lékaře, který zjistí, zda není příčinou onemocnění jater, slinivky, žaludku nebo žlučníku.
Prevence
Preventivním opatřením je určitě vyhledání jídla, které nadýmání způsobuje – poté se mu můžete vyhnout v případě společenských událostí. Dalším preventivním opatřením je řádné rozžvýkání potravy. Usnadní se tak proces trávení. Pro posílení a nápravu trávení užívejte také probiotika.
Pomoc při nafouknutí
V televizi jste jistě viděli nejednu reklamu na léky pomáhající při nadýmání. My radíme – vyzkoušejte naše tipy, než se uchýlíte k pilulkám! Mnohdy postačí, když si uvaříte bylinný čaj (mátový nebo fenyklový). Ty sníží tvorbu plynů a také podpoří jejich odchod. Určitě pomůže také pohyb. Ten usnadní odchod plynů a uvolní tělo od křečí, které jsou ruku v ruce s nadýmáním.