Dětská autosedačka – jak vybrat správnou?

Výběr dětské autosedačky by rozhodně neměl patřit do kategorie rychlé nákupy. Jedná se přeci o bezpečí vašeho dítěte. Z tohoto důvodu je velmi důležité zamyslet se nad tím, která dětská autosedačka je pro vaši ratolest tou nejvhodnější.

Rozhodně se nevyplácí sledovat pouze líbivý design a přiklánět se k nízké pořizovací ceně. Na elektro eshop si vybere určitě každý. Dětská autosedačka by měla „sedět“ jak dítěti, tak vašemu autu, a to všemi nabízenými parametry. Klíčovým faktorem při výběru sedačky pro dítě je váha i výška (věk) dítěte. Z tohoto důvodu se dětské autosedačky dělí do skupin. Pamatujte, že autosedačky patří mezi povinnou výbavu dětí každého věku. Z tohoto důvodů vás cestujete-li často autem, její výběr nemine.

Hmotnost dítěte

Důležitými faktory pro výběr autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení jeho velikosti. Nekupujte příliš velkou sedačku s tím, že vám alespoň déle vydrží. Takové přemýšlení je rozhodně špatné a mohlo by se vymstít.

Autosedačky pro novorozence do 0+

Pro ty nejmenší jsou ideální volbou tzv. kolébky nebo-li vajíčko, ve kterých děťátko zcela leží, což je vhodnější poloha oproti skořepinám z kategorie 0+, jež by mohly zpočátku být velké a nepohodlné. Počítejte však s brzkou investicí do sedačky zvané „skořepina“ kategorie 0+. Ty se rovněž umísťují zády ke směru jízdy. Jde o pozici, jež zajišťuje dítěti nejvyšší možnou ochranu s ohledem na stále nedostatečně vyvinutou dětskou krční páteř – je vhodné dítě v této poloze proti směru jízdy vozit pokud možno, co nejdéle.

Autosedačky pro větší děti

Máte-li už větší caparty (skupina II/III), vyhněte se obloukem jednoduchým podsedákům bez zádové opěrky. Používejte vždy sedačky s opěradly, i přesto, že konstrukce umožňuje zádovou opěrku sundat. Zelenou by měly ve výběru mít sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, jež brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte. To je pro bezpečnost autosedaček kotvených pásy automobilu zásadní. Některé autosedačky umožňují polohu vleže, mírné naklonění dozadu – spí-li dítě v autosedačce.

Skupiny dětských autosedaček

  • Skupina 0 : Novorozenci do 10kg (vajíčko) – umístění proti směru jízdy
  • Skupina 0+ : Od narození do 13kg (přibližně do 12 až 18 měsíců) – snadná manipulace při přenášení, použít se dá i doma jako kolébka či lehátko při krmení – umístění proti směru jízdy
  • Skupina I : Od 9 do 18kg (zhruba od 1 do 4 let) – vhodné pro děti, které se umí již posadit, ale potřebují stále oporu ze všech stran. Umístění většinou již po směru jízdy. Bezpečí zvýší zvýšené a zesílené bočnice v oblasti hlavičky
  • Skupina II : od 15 do 25kg – tyto sedačky nemívají své bezpečnostní pásy, ale využívají bezpečnostní pásy umístěné v autě. Vhodné je nastavitelné opěradlo, které se od autosedačky však neodděluje. Vyrábějí se rovněž se zádovou a spánkovou oporou.
  • Skupina III : od 22 do 36kg (děti do 12 let) – zde již nejde o kompaktní sedačku, ale vyvýšený sedák, díky kterému je dítě v takové výšce, kde je možné zajistit dítě správně bezpečnostním pásem. Má-li dítě 12 let, měří 150cm a váží 36kg není již sedačka nutná.

Vysvětlivky

Systém ISOFIX –  je mezinárodní standard – ISO 13216 ukotvení dětské sedačky do auta. U tohoto systému se výrobcem schválené dětské sedačky propojí s konstrukcí vozu pomocí pevných třmenů.

Tříbodový bezpečnostní pás – při uchycení autosedačky tímto způsobem je nutné, aby nebyly pásy překroucené a seděly v místech pro ně určených.

Pětibodový bezpečností pás – více pásu nezaručí větší ochranu. Bezpečnost dětské autosedačky neurčuje to, zda má 3 nebo 5 bodových pásů, ale jak dobře vyšla v testech. Mnoho vynikajících sedaček má pouze tříbodové pásy.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte