DIA strava vs. plnohodnotné stravování

Máte-li doma diabetika, musíte vaše stravování přizpůsobit tomuto onemocnění. Vhodné DIA potraviny hrají klíčovou roli v léčbě a zvládání diabetu. Uvědomíme-li si, že diabetes 2. typu je nezřídka důsledkem nadváhy, hlídání kalorií má zásadní význam pro udržení stavu pod kontrolou.

Je tedy důležité, aby takový člen rodiny měl v jídle správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Každý den je nutné udržet hladinu cukru na optimální úrovni. Cílem DIA stravy je vysoký obsah vlákniny, ovoce, zeleniny a nízký obsah nasycených tuků, které se vyskytují většinou v potravinách živočišného původu a některých mléčných výrobcích. Nejideálnější v takovém případě je, když celá rodina přejde na zdravé stravování. Odpadne tak nutnost značení potravin moje-tvoje a odpadne nutnost dvojího vaření a zásobování vhodnými potravinami, pro obě skupiny (DIA potraviny a vaše potraviny). Zkrátka jeden za všechny a všichni za jednoho.

Nemusíte se vzdávat ani klasických potravin

To neznamená, že se i vy musíte zcela odříznout od občasných hříchů, ale budeme-li hovořit o tvorbě potravinových zásob a vaření, mělo by se přizpůsobit zdravému stravování. Neděláte to jen pro pacienta, ale také sami pro sebe. Jedním z častých problémů v DIA stravě mohou být Vánoce. Klasický bramborový salát a smažený kapr, nebude pro diabetika vhodnou štědrovečerní večeří. Pokud se vám chce připravovat dvě jídla – s chutí do toho. Věřte, že i Vánoce diabetika mohou být nejen chutné, ale hlavně zdravé! Při podceňování diabetické stravy hrozí vážné zdravotní komplikace a zhoršení stavu. Základem DIA stravy je omezení tuků, bílé mouky a cukru. Z popisovaných potravin již plyne, že se jedná o zdraví prospěšnou změnu také pro vás.

Záměna potravin za dietní, není dietní strava

Tučné mléčné výrobky vyměňte za nízkotučné, maso volte zásadně libové, pečivo nahraďte celozrnným. Dále se diabetik musí vyhnout alkoholu, který má velmi mnoho cukru. Odříkat si nemusíte ani oblíbené tradice v podobě voňavého cukroví. V malé míře si mohou i diabetici trochu cukroví dopřát. Ale naštěstí již dnes existují DIA potraviny, které umožňují přípravu cukroví určené diabetikům, jež jsou vyrobeny z umělých sladidel, umírněného množství rostlinných tuků, celozrnné mouky. Co se týká výše zmíněného salátu, stačí tučnou majonézu nahradit nízkotučným jogurtem a kapra místo smažení upéci či ugrilovat. Vaše společné stravování a používání DIA potravin vás nemusí vůbec omezovat. Naopak učiníte vaši stravu zajímavější a zdravější. O to tady jde přeci v prvé řadě.

 


Řekněte ostatním, co si myslíte