Foto: Magnific, babička, ilustrační foto
Paní Dana nechápe, na co si všichni stěžují. Vždyť život v důchodu může být i krásný, když si to umíte zařídit.
Na In-Lifestyle nám přišel e-mail, v němž čtenářka Dana popisuje realitu svého důchodového života. A rozhodně to není taková tragédie, jak je někdy vykreslováno. Ne proto, že by měla miliony nebo vyhrávala v loterii. Jen v době, kdy pracovala, nijak zvlášť neutrácela, vychovala jednoho syna, ale i toho vedla spíš ke skromnosti. Nepotřebovala dělat dojem na okolí. Díky tomu si dnes v důchodu žije klidně, cestuje a může si dopřát věci, které má ráda.
I s málem se dá vyjít
Do důchodu jsem vlastně neodcházela s velkými obavami. Všude jsem sice poslouchala, jak lidé sotva zaplatí za topení a elektriku a jak si nemohou nic dovolit, jenže já jsem si už dávno před padesátkou začala odkládat peníze bokem. Jasně, nebydlím sama, ale s manželem jsme domek přenechali synovi a nastěhovali se do bytovky tady v rámci našeho města. Ten byt si koupil syn, hned jak začal vydělávat a ještě byly ceny rozumné. Krom toho mám „výhodu“ v tom, že nepotřebuju každý rok nový telefon ani značkovou kabelku. Když mladší kolegyně ty poslední roky, co jsem pracovala, utrácely za drahé obědy a kávu ze Starbucks, já si nosila jídlo z domova a peníze raději ukládala.
Do práce jsem jezdila vlakem, což sice znamenalo dřív vstát, ale zase jsme doma nepotřebovali druhé auto, neutratila jsem za benzín, povinné ručení a další věci. A ještě jsem za ty roky stihla přečíst tolik knížek! Dnes díky všem těm věcem nejsem závislá jen na důchodu. Mám něco našetřeno, něco investovaného, a hlavně žádné dluhy. Nechápu lidi, kteří si celý život berou půjčky na zbytečnosti a pak se diví, že nemají rezervu. Já jsem vždycky přemýšlela, jestli danou věc opravdu potřebuju. A většinou jsem zjistila, že ne.
Jiří Lábus se na nízký důchod dobře připravil: „Na to, co jsem odevzdal, to rozhodně není dostatečné“
Umím si dopřát
Přitom rozhodně nežiju nudně nebo asketicky. Dvakrát ročně si s manželem zaletíme k moři, pokud zdraví dovolí (oba máme vesměs průměrný důchod, on trošku nižší než já kvůli nějakým věcem), když máme chuť a hlásí hezké počasí, jezdíme i po Česku. On je sportovní fanda, takže obráží hokeje a fotbaly. Já si občas zajdu se sestrou do divadla nebo kina, máme tu takový seniorský klub, což je taky fajn. Jen si prostě všechno plánuji dopředu. Zájezdy kupujeme mimo sezónu, sleduju slevy a nikdy neutrácím impulzivně.

Stejně přemýšlím i o běžném životě. Vařím doma, protože mě to baví a navíc vím, co jíme. Nevidím důvod utrácet za obědy v restauracích nebo vysedávání v kavárnách. Kávu si udělám doma stejně dobrou a za zlomek ceny. Když jdu do restaurace, tak proto, že chci zažít něco výjimečného, ne z lenosti. A popovídat s kamarádkou si zvládnu i doma.
Důležitý je rozpočet a plán
Myslím, že dnešní problém mnoha lidí není jen nízký důchod, ale také to, že neumějí hospodařit. Samozřejmě je jasné, že když někdo zůstane sám a někde na baráku, kterého se nechce vzdát, tak je lidově řečeno v loji. U spousty lidí je ale problém v tom, že sem jim peníze „rozkutálejí“ za maličkosti, které se nezdají důležité, ale na konci měsíce udělají obrovskou částku. Já jsem se celý život držela jednoduchého pravidla – neutrácej za věci, které nepotřebuješ, a mysli na budoucnost.
A tak dnes sedím doma, plánuji další výlet a opravdu nerozumím tomu, proč tolik důchodců říká, že život skončil. Mně naopak přijde, že teprve teď mám konečně čas užívat si všechno, na co dřív nebyl prostor.
Zdroj: Autorský text redakce In-Lifestyle.cz na základě e-mailu od čtenářky
Přidejte svůj názor
Komentovat
Mám to podobné ale dnes i ta skromnost má své meze ! A vůbec být všichni jako my tak zkrachuje kdeco.Takze si ty kecy odpouštím .A pokud se týká ekonomiky je od 1989 v cizích pařátech! Z republiky kolonie a všude jen bordel .Děkuji ale na predduchod šetřím a následně odcházím mezi normální lidi do Brics .Je mi úplně jedno jestli si tady někdo stěžuje na svoji nesvéprávnost!
Chápu paní,že chce vyjít trendu šetření na seniorech vstříc, ale mám opačný názor.Kava v kavárně je jiná než z kapslí, a to co si dopravaji mladí, kteří ještě nic nedokázali,tak to chci též. Konkrétně v létě při velkých vedrech nechci trdlovat v kuchyni,a opravdu mi dělá radost čerstvě uvareny a naservirovany oběd v restauraci,také ráda objevují nová místa,takže třeba na dva týdny ubytujem v jiném regionu a poznávám jejich život a památky či ku.turu.Bio potraviny nechtějí jen biomasy,já je chci také.