Jak sestavit svatební hostinu?

Věřte tomu nebo ne, ale jídlo je jednou z nejdůležitějších součástí svatby. Můžete své hosty náramně bavit, vámi pozvaná živá kapela může dělat sebelepší psí kousky, můžete kolem sebe šířit tu nejpozitivnější náladu ale ve chvíli, kdy svatební jídlo selže, je po atmosféře. Svatba sama o sobě přináší spoustu starostí, plánování, vymýšlení a sestavování. Je důležité do puntíku naplánovat každičký bod – a ani na svatební hostinu by se nemělo zapomínat. Správně sestavenému menu by měla být věnována úplně stejná pozornost a pečlivost, jako výběru svatebních šatů. Proto plánujete-li svatbu, která by se měla každému vrýt do paměti díky úžasné zábavě, pozitivní náladě a v neposlední řadě také výbornému jídlu, nechte se inspirovat dnešním článkem – poradí vám, jak na to! 

Kde uspořádáte hostinu?

Úplně první věc, kterou byste si měli promyslet, je místo, kde svou svatební hostinu chcete uspořádat. Zamyslete se, po jakém stylu toužíte. V případě, že chcete jen malou hostinupro deset přátel – bohatě stačí, když zarezervujete místo v restauraci a zbytek necháte na volné ruce vašich pozvaných. Další možnost představují svatby v pohodlí domova. Máte-li vy, nebo někdo z vašich blízkých zahradu, na které byste mohli hostinu uspořádat – je to jedině plus! Zahrada samozřejmě musí být dostatečně prostorná, abyste mohli usadit úplně všechny hosty. Rozhodnete-li se pro toto řešení, ušetříte tak za pronájem místnosti. Starosti o jídlo a servírování můžete svěřit do rukou příbuzných, kteří vám jistě velmi rádi vyjdou vstříc.

Správně si to načasujte!

Ať už se rozhodnete pro variantu A v podobě zamluveného salonku v restauraci nebo dáte raději přednost variantě B a hostinu uspořádáte na zahradě, myslete především na správné načasování. Mnoho stavebních obědů ztroskotá právě na nesprávném načasování. Číšníci totiž mnohdy čekají na svatebčany s jídlem na stole. A to je chyba! Ve finále si totiž vy i vaši hosté příliš nepochutnáte na oschlých sýrech nebo zvadlém salátu. Talíře by se měly nosit až ve chvíli, kdy hosté přijdou do místnosti. Takže na to pozor – ať i vaše svatební hostina neskončí dřív, než vůbec stihne začít.

Kolik budete mít chodů?

Možná jste se ve svatebních časopisech dočetli, že ideálním počtem chodů pro svatební hostinu je pětka. Rozhodně se ale touto radou neřiďte – tři chody jsou úplně optimální. Příliš velké množství jídla je zbytečné. Budete-li mít na svatbě děti, věřte, že ony toho příliš nesnědí, stejně tak starší hosté, kteří vám s poděkováním odmítnou z důvodu, že již nemohou. Máte-li na své svatbě hosty, kteří ale nejsou pozvání na svatební hostinu, dopřejte jim alespoň úctu v podobě svatebních koláčků či chlebíčků.

Fotografie publikována se svolením Artur84 FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte