Jak si najít práci?

Najít si v současné době lukrativní zaměstnání se zajímavou budoucností je pro mnohé z vás složitým úkolem, na jehož splnění nemáte dostatek sil i odhodlání. Navíc celá řada z vás má tento úkol ještě o něco složitější nežli všichni ostatní. Absolventi, kteří akorát vyšli ze škol, maminky na mateřské dovolené, pro které je vidina každé koruny navíc příliš lákavá, či starší lidé, jimž bylo řečeno, že pro ně nikde nemají místo. Každá skupina čelí odlišným problémům.

 1. Víte, co hledáte?

  Ještě než se horlivě pustíte do prohledávání internetu, uvědomte si, co ve skutečnosti hledáte. Snažte se svůj cíl co nejvíce konkretizovat, pokud možno jej shrňte na jeden obor potažmo jednu pracovní pozici a na tu se dále zaměřte. Nehledejte ve zbytečně velkém okruhu, neboť díky tomu ztrácíte drahocenný čas.

 2. Informujte se o dané profesi

  Máte jasno ve volbě svého zaměstnání? Pak jste na dobré cestě, ovšem nesmíte usnout na vavřínech a s rukama v klíně čekat, co vám do něj spadne. O vámi vybrané pozici se proto co nejvíce informujte. Snažte se najít dostatek informací, poptejte se lidí z oboru, pročítejte, studujte. Uvidíte, že se vám vynaložené úsilí jednou vrátí. 

 3. Napište si životopis. Zn. Správně!

  Životopis je na cestě za získáním povolání vaší největší vizitkou. Aby pro vás vykonal co nejlepší službu, svědomitě vás prezentoval a potencionálního zaměstnavatele přesvědčil, že vybrat si právě vás je to nejlepší, co může udělat, musíte ho napsat správně. Věnujte tomu dostatek času a nic nezapomeňte.

 4. Připravte se na pohovor

  Byli jste pozváni na přijímací pohovor? Pak můžete slavit svůj první menší úspěch. Proč? Byla vám dána šance ukázat, co se ve vás skrývá a zaměstnavatele přesvědčit o tom, že na to máte. Na pohovor se ale důkladně připravte! Zjistěte si alespoň okrajové informace o firmě, o jejíž místo usilujete.

 5. Poznejte své silné stránky

  Počítejte s tím, že na přijímacím pohovoru budete dotázáni, proč máte zájem právě o toto místo. Ne, skutečně se této otázce nevyhnete, neboť ji používá každý zaměstnavatel. Díky ní zjistí, zda to s nabízenou pracovní pozicí myslíte vážně. Poznejte proto své silné stránky a nebojte se je zmínit.

Fotografie publikována se svolením Stockimages FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte