Jak vybrat šátek na nošení dětí + video rady, jak miminko nosit

Nošení dětí patří v poslední době k oblíbeným způsobům přepravy miminek i odrostlejších dětí. Stejně tak, jako je pestrá nabídka kočárků, existuje možnost zvolit mezi různými druhy nosítek. Jak správně vybrat a čím se vzájemně liší?

Dítě se dá nosit vpředu na břiše, na zádech či boku, podle druhu nosítka. Některá jsou uzpůsobená k nošení všech popsaných poloh. Nošení dítěte vzadu je doporučováno přibližně od 6 měsíců, většinou se však rodiče odhodlají přesunout dítě na záda až v okamžiku, kdy už samo sedí. Bez ohledu na výběr nosítka je vhodné dbát základních zásad, při nošení dítěte na zádech. Dítě by mělo mít vždy nožičky pokrčené a široce roztažené od sebe, podsazený zadeček a lehce prohnutá, ale podepřená zádíčka.

Různé druhy nosítek

Správné nošení dětí spočívá ve výběru nosítka. Patří sem šátek, elastický šátek, Mei Tai původem z Asie, ergonomická nosítka, klokanky či krosničky. My se však dnes zaměříme na správný výběr šátku.

Jak dlouhý šátek vybrat?

Začínáte-li s nošením, budete potřebovat dlouhý šátek, kterým uvážete všechny úvazy. I ty, jež jsou náročnější na délku. Krátké šátky si vybírají většinou maminky, které už mají s nošením šátků zkušenosti a ví, že využijí speciálně šátek pouze na dané úvazy. Výběr vhodné délky šátku závisí na objemu horní poloviny matčina těla, kolem kterého se šátek obtáčí.

Hubeným maminkám do konfekční velikosti 38 postačí délka šátku 4,2 metry. Maminky s konfekčním číslem 40 až 44 budou muset zvolit šátek délky 4,7 metrů a ostatní maminky s větší velikostí 5,2 metrů. Tatínkové mívají většinou mohutný hrudník oproti maminkám, proto jestliže vybíráte šátek i pro ně, je nutné brát na to zřetel a vybrat raději šátek větší délky. Šátky o délce 3,7 m jsou určeny pro vázání snadnějších úvazů, které nevyžadují tolik látky.

Poučné video o nošení dětí 

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte