Jak vyzrát na klíšťata a komáry

Přinášíme vám několik vyzkoušených návodů a receptů, jak si doma vyrobit repelent, proti komárům a klíšťatům. Již naše babičky se rády uchylovaly k výrobě nezávadných a přírodních zdrojů na ochranu svého zdraví. Návod, který vám přinášíme, neobsahuje žádné chemikálie.

Domácí sprej z rozmarýnu proti klíšťatům a komárům

Budete potřebovat 200g čerstvých nebo 100g sušených bylinek (levandule, citronová tráva, ořešák, rozmarýn, pelyněk).

Rozmarýn lze běžně zakoupit v potravinách mezi kořením. Nebo můžete zamířit přímo do prodejny s bylinkami. Dále budete potřebovat 1 lžíci bílého vinného octa a 1 litr vody. Voda se v hrnci přivede k varu, poté vypneme a odstavíme z plotýnky. Vsypeme rozmarýn a necháme vyluhovat až do úplného vychladnutí. Přecedíme a vmícháme lžíci vinného octa. Nálev vlijeme do lahvičky s rozprašovačem a uskladníme v lednici. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tímto odvarem tělo, oblečení i obuv.

Návod jak odehnat komárykomáři

  • 200ml alpy
  • 30ks koření hřebíček

Hřebíček vložíte do alpy a necháte minimálně 24 hodin vyluhovat. Hřebíček nemusíte vůbec vytahovat a můžete jej ponechat v alpě. Alpa bude mít sice nahnědlou barvu, ale není na závadu. Pokud se tímto potřete tak si budou muset komáři najít jinou oběť. Rozhodně se k vám nepřiblíží.

Rada na závěr

Proti klíšťatům také pomáhá potírání se citrónovou šťávou, dostatečná konzumace vitamínu B a kvasnic, před odchodem do přírody slupněte dva stroužky česneku. Možná, že odpudíte jednak svého partnera, ale i klíšťata se budou mít na pozoru. Účinná kombinace je česneková svačinka a bylinkový sprej, který si připravíte podle návodu uvedeného výše. Před jakýmkoliv užitím přípravku i toho domácího, doporučujeme vyzkoušet nejprve třeba na předloktí, abyste předešli nežádoucím alergickým reakcím.

Fotografie publikována se svolením vectorolie Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte