Jak zakročit proti hlučným sousedům?

Každý z nás někdy doma použije vrtačku, uspořádá bujarý večírek, který se protáhne až do ranních hodin, nebo se s někým od srdce a od plic pořádně pohádá. Běžný či občasný hluk rozhodně není důvodem ke stížnostem. Většina rozumných lidí se dokáže domluvit a není proto důvod započínat žabomyší války kvůli pátečnímu posezení s přáteli, jež se trochu vymklo kontrole. Ovšem něco jiného je, když vás vaši sousedé ruší neustále a oni na vaše prosby či námitky absolutně nereagují. Možná jsou vaši sousedé tak moc oblíbení, že se u nich doma každý druhý den koná hlučný večírek. Večírky, oslavy a párty jsou sice fajn, ale jenom v případě, kdy se jich sami účastníte. Nebo máte za souseda teenagera, který se rozhodl pořídit si bicí sestavu a mlátí do toho hlava nehlava bez ohledu na to, jestli je den nebo noc, zatímco vy se vedle v bytě marně snažíte uspat vaše malé dítě. Dá se vůbec bránit velkému a hlavně permanentnímu hluku?

Spojte své síly!

Problém s hlučnými sousedy řeší strašná spousta lidí. Na napomínání, prosby či vyhrožování nereagují a zpravidla si z toho vůbec nic nedělají. Možná z vás mají tak akorát srandu a smějí se vám do očí. Jenže co dělat v takové situaci? Obrátíme-li svou pozornost na zákon, zjistíme, že nikdo nemá právo obtěžovat druhé hlukem, jež je nad mírou přiměřených poměrů. Neostýchejte se a nechte si hlasitost hluku změřit. Bydlíte-li v paneláku, určitě nejste jediní, koho dotyčný či dotyční vyrušují. V takovém případě je úplně nejlepší spojit své síly a vytáhnout do boje v přesile. Ve větším počtumožnábudete mít větší šanci na úspěch.

Co dělat, když…

…vaši sousedé pořádají i několikrát týdně hlasité mejdany?

V tomto případě se jedná o rušení nočního klidu. Potýkáte-li se s podobným problémem, nenechte se odradit a klidně i opakovaně volejte městskou nebo státní policii. Ta jim může uložit pokutu do výše 1000,-Kč, domákne-li se o tom přestupková komise, může se částka vyšplhat až k 5000,-Kč.

…soused od vedle v noci cvičí na bicí?

Zavolejte na krajskou hygienickou stanici. Ta vám přijede změřit hladinu hluku, kterou následně předá laboratoři. Naměří-li u vás překročení limitů v době nočního klidu, může se váš soused potýkat s pokutou až ve výši 2.000.000,-Kč. A to rozhodně není nic příjemného.

… děti z bytu nad vámi šíleně dupou?

Tady vám žádná státní pomoc nepomůže. Zkuste se proto po dobrém domluvit s jejich rodiči. Ti vám buďto vyjdou vstříc a pořídí si domů izolační koberec, nebo vám se smíchem zabouchnou dveře před nosem a pak už to bude jen váš problém. Můžete ho vyřešit například položením stropních pohledů.

…sousedův pes neustále štěká?

I v tomto případě je ideální začít rozumnou domluvou. Budou-li sousedé vstřícní, pořídí svému mazlíčkovi feromonový obojek, který psům bezbolestně ve štěkání zabraňuje. Je-li ale pes od vedle hodně hlasitý, můžete se obrátit na hygienickou stanici s žádostí o měření hluku.

…sousedé prožívají opravdu hlučný sex?

V takovéto situaci je pomoc velice snadná. Máte-li kuráž,prohoďte před nimi, že ačkoli jim jejich pestrý sexuální život ze srdce přejete, nechcete, aby vaše děti slýchaly jejich hlasité projevy. Je-li vám to ale trapné, vhoďte jim slušný vzkaz do schránky. Z tohohle s poučí každý a bude po hluku.

Fotografie publikována se svolením Photostock FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte