Je hymenoplastika pouze estetický zákrok?

České ženy začaly operace intimních partií vnímat jako jednu z možností, jak se vyrovnat s problémy nejen v menopauze, ale také po porodu. Hospitalizace trvající pouhý den jim často pomůže výrazně zkvalitnit běžný i sexuální život. Co však nastává, když přijde řeč na tak netradiční zákrok jako je právě hymenoplastika?

Především ze zdravotních důvodů dnes mnoho českých žen podstupuje operace intimních partií. V posledních letech se operace jako je například upravení stydkých pysků či omlazení genitálu začínají již chápat jako běžné zákroky, jež vedou ke zkvalitnění života ženy. Jiné operace intimních partií jsou však dodnes opředeny mnoha předsudky. Mezi ně se řadí právě i hymenoplastika chcete-li rekonstrukce panenské blány.

Prožívání nového vztahu, jako by byl první

Hymenoplastiku volí ženy z různých důvodů. Do první skupiny patří ty, které k zákroku tlačí zvyky jejich okolí. Mohou to být například náboženské důvody. Rozhodně se však nejedná o nějaké stanovené pravidlo. Na řadu z nich naléhá konzervativní rodina či přání budoucího manžela. Dle letitých zkušeností primáře Petra Píchy z pražského GynCentra volí hymenoplastiku některé ženy ze zcela odlišných důvodů. Do druhé skupiny patří ženy, jež touží s novým partnerem prožít opravdovou svatební noc se vším všudy. K pomyslnému vymazání předešlého vztahu tak musí podstoupit chirurgický zákrok: rekonstrukci panenské blány.

Vzdá-li se pacientka na určitou dobu sexuálního života a počká, až se operovaná sliznice zpevní, je schopna po tomto zákroku prožít opět všechny pocity tak, jako při prvním pohlavním styku, potvrzuje primář Petr Pícha. Dodává však, že se spíše jedná o netradiční zákrok, jehož volbu by měla pacientka předem důkladně promyslet.

 Jak dlouho trvá zákrok

Celý zákrok trvá zhruba 40 minut a předchází mu předoperační vyšetření i porada s odborníkem. Plastická gynekologie dnešní doby provádí tento operativní zákrok v celkové anestézii za použití nejmodernější techniky a nejpřísnějších hygienických podmínek.  Zákrok se provádí poměrně nesložitou úpravou sliznice poševního vchodu. Ani šití se nemusí pacientka obávat, používá se vstřebatelných stehů, jež nedráždí sliznice a citlivou kůži kolem operačního pole. Tyto operace se provádějí v GynCentru jednou až dvakrát měsíčně, popisuje primář Pícha.

Obrázek: gyncentrum.cz


Řekněte ostatním, co si myslíte