Které živiny potřebuje vaše tělo

Aby lidské tělo správně fungovalo, potřebuje nutně k tomu jisté živiny. Existuje celá řada důležitých živin, které by nikdy neměly chybět v našem jídelníčku.

Ale jak sami dobře víte, některé potraviny opravdu dost stojí a ne každý si to může dovolit. Pokud nejste lékař, dietolog pravděpodobně ani nevíte, jaké typy živin, potřebuje vaše tělo pro každodenní funkci. Proč jsou tak tyto živiny důležité? Za prvé: protože nedostatek živin vede k vážnému onemocnění, jako je rakovina, srdeční nemoci, za druhé: vaše tělo by nedokázalo obnovovat své vnitřní prostředí a svým způsobem by tělo odumíralo. Které jsou to ty nejdůležitější živiny?

Vitamíny

Všichni moc dobře víme, proč jsou vitamíny, tak důležité. Jsme od malička učeni k tomu, abychom jedli co nejvíce ovoce a zeleniny, protože tato strava obsahuje tolik cenných vitamínů a prvků, které tělo nutně potřebuje pro správnou funkci. Například nedostatek vitamínu B12 vede k trvalému poškození mozku, nebo nedostatek vitamínu A může pomoci ke slepotě, či jiné závažné oční nemoci.

Minerály

Druhá nejdůležitější živina. Jsou to tyto: vápník, draslík, fosfor, železo, jod, fluor, esenciální minerály a další. Nejvíce minerálů a vitamínů bereme v době těhotenství. Pravidelný příjem těchto živin má za následek zdravý růst vašeho miminka. Ale při nedostatku například železa, máte slabší imunitní systém, jste unavení, vyčerpaní, nebo při nedostatku vápníku máte oslabené klouby, kosti, vaše zuby jsou náchylné na zubní kaz, mohou vypadávat, ale i taktéž vlasy, které jsou oslabeny.

Cukr

Mnoho dietologů říká, že bez cukru se dá žít. Ale je tomu opravdu tak? Vždyť každé ovoce, ale i zelenina, či obilnina, obsahuje cukr. A tělo ho potřebuje, aby získalo energii a zůstali jste fit.

Tuky

Známe dva typy tuků a to zdravé a nezdravé. Zdravé tuky, jako je například omega 3 silně podporuje náš imunitní systém a je nosičem cenných vitamínů a minerálů. Oproti nezdravým tukům, jako je slunečnicový, olivový, konopný olej a jiný je dobré konzumovat s mírou. Mají za následek obezitu, či onemocnění srdce, ale i může způsobit mrtvici, či rakovinu.

Proteiny

Vejce, maso, luštěniny, obilniny, ryby, jogurt, oříšky, všechny tyto uvedené potraviny obsahují nejvíce proteinu. Proteiny (bílkoviny) pomáhají ke správné funkci nervové soustavy, ale taktéž hrají důležitou roli v procesu hojení, diety, udržují si vysokou hladinu energie, či napomáhají s pomalejšímu procesu stárnutí.

 

Fotografie publikována se svolením od Iimnee Photography FreeDigitalPhotos.net

 

 


Řekněte ostatním, co si myslíte