Levandule a její využití

Levandule nemusí být nutně na vašem nákupním seznamu, vypěstovat si tento malý zázrak můžete klidně i doma tak, jak to dělají ve Francii na rozsáhlých polích už dlouhá léta. Stává se oblíbeným doplňkem zahrad, skalek i květináčů na balkónech.

Nejen že krásně vypadá, ale navíc provoní okolí. Zkuste se ale s námi podívat na tuto rostlinku zblízka: Co dokáže? Jakou má sílu? Jak může být užitečná pro vás?

Vnější užití

Olej

Existuje několik způsobů, jak levanduli využít a získat z ní co nejvíce. Jednou z možností je levandulový olej, který se využívá na vnější použití. Potřít jím můžete jakákoliv bolavá místa při revmatismu, po úrazech, pomůže také v případě namoženého svalu. Olej vás navíc dokáže zbavit infekce v otevřených rankách či mykóz a plísní na nohou.

Koupel

Další možností je dopřát si levandulovou koupel. Ta vám zlepší krevní oběh, zklidní váš organismus a uleví i od křečí. Navíc dokáže odbourat stres. Do vody můžete přidat buď samotnou rostlinku, nebo olejíček, o kterém můžete více číst výše.

Klidný spánek

Levandule se často doporučuje mít v blízkosti vaší postele, protože její vůně vás zklidní a dopřeje vám klidný spánek. Naším tipem je pořídit si polštářek plněný levandulí. Takový si navíc můžete vyrobit i sami doma! Nemusí to být velký polštář, stačí malá kapsička, do které zašijte usušenou levanduli. Zkombinovat ji můžete také s dalšími bylinkami, jako je tymián nebo heřmánek.

Vnitřní užití

Inhalace

Pokud vás trápí chřipka, angína, máte rýmu ať už kvůli alergii nebo nachlazení, vyzkoušejte inhalaci levandule.

Čaj, který zahřeje

Samozřejmostí je i využití levandule při vaření čaje. Stačí jeden šálek denně, abyste se cítili svěže. Pít takový čaj samozřejmě můžete ale jen ve chvílích, kdy vás zastihne bolest hlavy, deprese, plynatost a jiné trávicí potíže a žaludeční nevolnosti. Samozřejmě jako inhalace i tento čaj pomůže při chřipce a nachlazení – uleví dýchacím cestám. Ale pozor! Není dobré to s levandulovým čajem přehánět a například těhotné ženy by se mu měly vyhnout úplně.

Recept – Jak na čaj z levandule?

Kromě toho, že lze sehnat krabička s čajovými sáčky, můžete si uvařit čaj s vaší vypěstovanou levandulí. Do šálku stačí nasypat jedna lžička sušené levandule, kterou přelijte vroucí vodou. Je dobré nechat levanduli louhovat a poté ji scedit.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte