Jedno dítě si doma hraje. Dvě děti si hrají s pláčem. S každým dalším dítětem pravděpodobnost křiku vzrůstá. Hrající si děti se totiž musejí podělit o hračky, co když je ale některé z nich sobec a dělit se nechce? Co s tím? Doma, na hřišti, ve školce… tam všude se musejí děti dělit – o bonbony a hlavně o hračky. Jenže některé děti se dělit nechtějí. Nechtějí půjčit nic, s čím si ani nehrají. Nechtějí půjčit ani to, co je omrzelo a co zrovna s nezájmem odložily. Mnozí rodiče se snaží, nevychovávají dítě k sobeckosti, učí je dělit se, ale jejich dítě se nechová podle jejich výchovy. Někteří už jen marně doufají, že to jejich dítě přejde.
Jde to, ale jděte tomu vstříc…
Ano, dítě z toho pravděpodobně vyroste. Ale neměli byste na to pouze čekat, naopak byste tomu měli vyjít vstříc, a to s chladnou hlavou. Sobeckost se většinou váže na období vzorů, které trvá v době od 18 měsíců do 5 let věku dítěte.
Oblíbené a neoblíbené…
Navažte s dítětem stav souznění, ukažte mu, že víte, proč nechce hračku půjčit (například se bojí, že ji rozbijí). Pokud se ani tak nezmění, pak se dítěte před návštěvou zeptejte, které hračky by mohl půjčovat a ty které nechce půjčovat, ukliďte.
Fotografie publikována se svolením artur84 Photography/FreeDigitalPhotos.net