
Foto: Jan J. Vágner (Jenykvagner) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0, Miroslav Moravec v Luhačovicích
Mistr českého dabingu žil dvojí život. Miroslav Moravec tajil svou orientaci a nedlouho před smrtí přišel v exekuci o milionový majetek.
Herec s nezaměnitelným hlasem, ale také muž s nelehkým osudem. Tak by se dal ve zkratce popsat Miroslav Moravec. Rodák ze Žižkova si musel cestu k divadlu vybojovat. Na plátně, a především v dabingu zanechal nesmazatelnou stopu. Za maskou úspěšného umělce se však podle zjištění In-Lifestyle skrýval člověk, jehož osobní život provázelo úzkostlivě střežené tajemství, komplikovaný vztah s jediným synem a nezáviděníhodný konec života.
V dabingu se stal legendou
Miroslav Moravec se narodil 6. ledna 1939 v Praze na Žižkově. Na hereckou školu jej několikrát nepřijali. Nakonec se mu ale podařilo vystudovat a svou kariéru zahájil v divadlech v Mostě, Chebu a tehdejším Gottwaldově. Zahrál si v celé řadě filmů i seriálů a jeho charismatický hluboký hlas z něj udělal legendu dabingu. Namluvil například postavu Fantomase, inspektora Kojaka, komisaře Moulina a jeho hlasem také v mnoha rolích promlouval legendární Jean-Paul Belmondo.
V osobním životě se mu však mnohdy nedařilo. Celé roky úzkostlivě tajil svoji sexuální orientaci, která vyplula na povrch až po jeho smrti. Zatímco veřejnost byla překvapená, jeho kolegové z branže už méně. „Mirek byl gay, bylo to všeobecně známo, až na to, že já jsem byla dost hloupá a trvalo mi to dlouho. Já si myslím, že být gay je vlastnost jako být modrooký, ale on sám, on měl ctižádost být chlapec z dobré rodiny se vším kolem,“ vyprávěla pro Český rozhlas jeho kamarádka a režisérka dabingu Olga Walló.

Herec Roman Zach má doma velice úspěšnou ženu. Podílela se na mnoha slavných filmech a seriálech
Olga Walló také uvedla, že Moravec často bojoval sám se sebou a snažil se být někým, kým nebyl, což pro něj bylo hodně náročné. Nebyl připravený jít s pravdou ven, proto se také oženil. S manželkou Miladou měl syna Prokopa, s nímž měl komplikovaný vztah. Ačkoliv se před jeho smrtí vztahy mírně zlepšily, k úplnému usmíření nikdy nedošlo. Na jeho pohřbu Prokop s matkou seděli v zadních řadách a vyhnuli se kontaktu se zbytkem rodiny.
Na sklonku života jej trápilo zdraví i finanční problémy
Ke konci života trápily Moravce také zdravotní problémy. Po nehodě, kdy ho srazil taxík, musel podstoupit operaci kyčle, která se nevydařila a vyžadovala další zákroky a dlouhou rekonvalescenci. Trpěl také šedým zákalem a začínal ztrácet sluch. Nakonec mu byla diagnostikována rakovina. O nemoci dlouho nikomu neřekl a choval se, jako by nic. „Nikdo jsme netušili, že je to s ním tak vážné. On byl vždycky strašně pozitivní člověk,“ uvedl pro Prima Ženy jeho kamarád Jiří Krampol. Poslední měsíce života musel Moravec trávit v motolské nemocnici, kde také 29. března 2009 zemřel, ve věku 70 let.
V posledních letech života se rovněž potýkal s finančními problémy. Kvůli dluhům na nájemném ve výši 40 000 Kč byl jeho druhý byt exekučně vyklizen. Moravec tehdy podle Blesku tvrdil, že mu byly zabaveny obrazy a starožitný nábytek za miliony. Ačkoliv se snažil majetek zachránit, jeho zdraví už mu to nedovolovalo. Majetek měl být prodán v pochybné dražbě za zlomek své hodnoty. Jeho dědicům tak nezbylo prakticky nic.
Zdroj: Autorský text, ČSFD, Prima Ženy, Blesk, ČR Dvojka