Motivační dopis: jak jej napsat, aby zaujal?

Životopis k žádosti o nové zaměstnání přikládá většina lidí, na co se ale velmi často zapomíná je motivační dopis, který rovněž má svou váhu. Možná jste motivační dopis do dnešního dne vědomě či nevědomě opomíjeli i vy a nyní si lámete hlavu s otázkou, co to ten dopis vlastně je. Pravda je taková, že přítomnost motivačního dopisu v žádosti o novou práci by se rozhodně neměla podceňovat, a pokud jej nepřiložíte, škodíte tím akorát tak sami sobě. Nezoufejte, vše se dá naučit a my vám s tím v dnešním článku pomůžeme. Poradíme vám, jak jej sepsat tak, aby dokázal zaujmout a řekneme vám, co by se v něm rozhodně mělo objevit. Tak si následující řádky nenechte ujít!

Motivační dopis pokaždé jinak

Byla by chyba zastávat názor, že stačí napsat jeden motivační dopis a ten následně rozesílat po všech zaměstnáních. Ne, motivační dopis byste vždy měli přizpůsobit aktuální pozici, o kterou projevujete zájem. Tím vám samozřejmě nechceme říci, že pro každou žádost musíte sepisovat nový dopis. Stačí udělat pevnou kostru, která se může opakovat, ale určitá místa je dobré přizpůsobit oné pozici – například tím, že zmíníte zkušenosti a dovednosti, které se pro danou práci hodí.

Délka? Tak akorát!

Motivační dopis není sloh, ale rovněž jej nepovažujte za pohled z dovolené. Co se délky týče, měla by být „tak akorát“ – snažte se nepřesáhnout délku jedné A4. Uvědomte si, že motivační dopisy zpravidla čtou personalisté, kteří nemají celý den na pročítání jednoho vašeho dopisu. Stručně, jasně, výstižně – tohoto hesla se držte!

Co by měl obsahovat?

V první řadě nutno podotknout, ať zapomenete na prázdné fráze. Do motivačního dopisu se nehodí psát stylem „jmenuji se tak a tak, žiji tady a tamhle, mám tyto a tyhle zkušenosti, umím tohle i tamto“. Nejdříve uveďte jméno, adresu, kontaktní údaje a datum. Pak se zaměřte na předmět, do kterého je vhodné napsat, na jaký inzerát odpovídáte. Oslovujte cíleně, což znamená, že pokud znáte jméno toho, kdo se bude motivačním dopisem zabývat, napište jej do oslovení.

Pochlubte se, ale nevytahujte se

Do motivačního dopisu patří i zmínka o vašich dovednostech a zkušenostech. Nebojte se jimi pochlubit a vyzdvihnout je, ovšem dejte si pozor na to, abyste se nevytahovali – to by neznělo nejlépe. Uveďte své nejsilnější stránky, ale pamatujte, že v tomto případě platí známé heslo „všeho s mírou“!

Fotografie publikována se svolením Simon Howden FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte