Mýdlové ořechy – úklid za hubičku

Už jste někdy slyšeli o ořeších, které slouží k mytí, čištění a praní? Pokud ne, jsem ráda, že vám je mohu představit. Matka příroda je velmi důmyslná a dala lidem vše, co potřebují. Díky mýdlovým ořechům se praní stává šetrné a ohleduplné k přírodě, protože mýdlové ořechy jsou bez chemických přísad a fosfátů.

Tyto ořechy na praní jsou plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus vyskytující se v Indii a Nepálu. Šetrně vyperou jak bílé tak barevné prádlo, bavlnu, vlnu i hedvábí. Díky tomu, že se jedná o čistě přírodní produkt, jsou vhodné také pro alergiky, kteří nesnášejí některé druhy chemikálií a parfémů. Ačkoliv se jedná o „mýdlové“ ořechy tak nepění a neobsahují vonné přísady. Ořechy se pro prací cyklus používají bez jádra. Ty nemají čistící schopnosti. Po použití se dokonce dají ořechy kompostovat a tím získávají další plnohodnotné přírodní zpracování.

Praní a úklid s ohledem na přírodu

Mýdlové ořechy se podobají klasickým vlašským ořechům ve skořápce. Při praní se zpravidla využívají 3 až 4 ořechy, které spolu s prádlem vložené do bavlněného sáčku dáte do pračky. Ořechy umí eliminovat pachy, ale prádlo vám vonět nebude tak, jak jste zvyklí z klasické aviváže. Proto můžete do praní přidat opět přírodní esence mandarinka, levandule či citron.

Pokud se rozhodnete pro přírodní cestu, rozhodně odložte i aviváž. Ořechy se pro praní dají použít až 4x v závislosti na znečištění prádla a také tvrdosti vody. Z ořechů se dá vyrobit i čisticí prostředek pro běžný domácí úklid. Prát a uklízet lze i ekologicky s ohledem na životní prostředí. Mýdlové ořechy jsou přírodní, hypo-alergenní, takže skvěle pro použití, pokud máte děti, nebo malé děti s ekzémy či jiné kožní onemocnění. Ořechy jsou biologicky rozložitelné, ekologické a ekonomické!

Fotografie publikována se svolením africa Photography/FreeDigitalPhotos.net

 


Řekněte ostatním, co si myslíte