Návrat dnešních dětí k přírodě

Smutnou pravdou je, že dnešní děti mají k přírodě čím dál tím dále. Cennější než hry venku a procházky po lese či parku jsou převážně počítačové hry. Mnohdy se můžeme setkat s tak žalostnými stavy, že mnohé děti nedokážou rozeznat zvířata, některé druhy ovoce a zeleniny, stromy.

Mnohé děti z velkoměst snad neviděli ani živou slepici nebo králíka, natož pasoucí se krávu. Pokud je nenaučíme těmto základům, budou sice ovládat techniku, ale příroda jim zůstane utajená. Přinášíme vám rady jak nenásilně učit dětem lásce k přírodě.

I malá zahrádka stačí

Nejen kvůli dětem byste měli hledat způsob, jak se vrátit k zahradničení. Už i v České republice existují systémy pronajímaní malých zahrádek či ploch, kde si můžete nasadit cokoliv. V mnoha případech dokonce za to nechtějí ani peníze, stačí jim, že se o dané políčko postaráte a věnujete trochu ze své úrody. Někdy stačí obejít i blízkou vesnici a poptat se.

Nemusíte toho sadit mnoho a ani žádné náročné druhy ovoce či zeleniny. Cílem je, abyste se vy i vaše děti naučili péči o zahrádku a ukázat jim, jak jednotlivé plodiny vznikají. Jednak budou více spjatí s přírodou, ale zároveň si více vážit vlastních výpěstků, než když si je koupí na pultu prodejny bez jakékoliv námahy. Navíc vás takové aktivity s dětmi sblíží včetně toho, že místo prostoru na lumpárny budou mít děti povinnosti.

Všechen volný čas travte v přírodě

Snažte se rovněž nějak rozumně zorganizovat váš volný čas. Určitě i vy mnohdy večer namísto zdravotní procházky sedíte doma u televize, což není zrovna ideální příklad pro děti. Každý víkend se snažte vyrazit někam do přírody. Jednak do lesa neplatíte vstupné, takže vás to nic nestojí a budete všichni na čerstvém vzduchu. Kdy naposledy jste s dětmi sbírali šišky, větvičky, kamínky, kaštany či žaludy?

Navštěvujte farmy a trhy

Jistou formou spojení s přírodou jsou i farmy a farmářské trhy. Děti se tam dostanou do kontaktu s živočišnými a rostlinnými produkty. Poznají široké spektrum potravin a zároveň budou v kontaktu s lidmi, kteří jefarma vypěstovali. S jejich přirozeně dětskou zvědavostí se mohou tázat na různé zajímavosti. Dozvědí se mnoho informací a navíc mohou ochutnat domácí máslo, mléko, tvaroh, vejce, zeleninu a ovoce. Existují dokonce i přímo farmy, které pořádají ukázky chovu zvířat a další zajímavé ukázky jejich práce. Navíc blízký kontakt se zvířaty posiluje lidskou psychiku.

Řemeslnické trhy

Nejen farmářské, ale i řemeslnické trhy posunou děti blíž k přírodě. Mnohé výrobky se vyrábějí z čistě přírodních materiálů. Tito zruční řemeslníci mimo jiné předvádějí i ukázky své práce. Velmi zajímavá je výroba svíček, mýdel, práce se dřevem, včelařství a další.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte