Pomocníci z přírody při stresu a úzkosti

Z lékařského hlediska je úzkost složitá kombinace emocí, které zahrnují jak strach, tak obavy či zlé předtuchy. Stres je potom stav, kdy je jedinec vystaven stresujícím faktorům. Jde o jakousi odpověď organismu při situacích, které nás mohou ohrozit. My všichni nevystudovaní lékaři však víme jistě jedno: Stres i úzkost otravují život!

Uspěchaná doba

Všichni se za něčím ženeme. Někteří se ženou za hledáním štěstí, ostatní za láskou či bohatstvím. A tento neustálý spěch přináší již zmiňovaný stres, úzkost, deprese.

Období, kdy se lidé takto nejvíce trápí, je podzim. Jak se těchto problémů, nejen na podzim, zbavit?

Silná pětka bylinek

Jak na stres

Se stresem si hravě poradí bylinka, která se v lékařství využívá již dlouhou dobu. Jde o kořen lékořice. Právě ten pomáhá tělu se stresovými situacemi. Obsahuje totiž přirozený hormon, které tyto úzkostné stavy tlumí.

Nervozita, nespavost

Pokud kromě úzkostí trpíte také nespavostí nebo jste často nervózní, vyhledejte mučenku. Mučenka dokáže zvýšit hladinu GABA (gama-aminomáselné kyseliny) v mozku a tím zlepšit fungování lidské CNS, tedy centrální nervové soustavy. A jak mučenku užívat? Výborný je čaj, který je nejlepší popíjet při relaxování. Kromě relaxace je vhodné ho pít například i v práci, ale je dobré dodržet dávku tří šálků za den. Alternativou může být tekutý extrakt. Potom je dávkování jiné, a to 45 kapek tohoto extraktu za den.

Pamatujete na krtečka?

Jako malí jste možná sledovali krtečka, možná ho teď sledují vaše děti. Příběhy krtka znají i děti v Japonsku, a jeden z takových příběhů je o hledání bylinky nesoucí název Matriacria chamomilla, tedy heřmánek pravý. I heřmánek se vypořádá s nervozitou, bolestmi hlavy. Poradí si navíc s nechutí k jídlu. Ovšem pozor, pokud jste alergici, užívejte heřmánek velmi opatrně! V takovém případě je vhodná konzultace s lékařem.

Opatrně!

Bylinka, která má relaxační a rozveselující účinky je kava-kava (pepřovník opojný). Poradí si se stresem, úzkostí a navíc pomůže uvolnit svaly při relaxaci! Pozor, není bohužel vhodná pro každého. Vyvarovat by se této rostlince měly těhotné a kojící ženy, děti do 18 let a navíc není vhodná pro ty, kteří trpí onemocněním jater.

Hodina chemie

Nebojte se, nejde o žádnou chemii z laboratoře, jde jen o název aminokyseliny, L-theanin, která nemá české, přijatelnější označení. Tuto látku najdeme však v přírodě. Je obsažená v zelném čaji. Účinky jsou patrné při relaxaci, ale zároveň dokáží člověka udržet bdělého, proto by se také zelený čaj neměl pít v noci. Navíc uvolní mysl.

Další bylinky ze zahrádky

Kromě výše zmíněných pěti bylinek jsou při problémech s úzkostí a stresem vhodné i další potraviny. Všichni jistě znají mandle, pomeranče, borůvky, špenát… Existuje mnoho alternativ! Teď je jen na vás, abyste objevili to, co vám pomůže nejvíce.

 Fotografie publikována se svolením BrianHolm Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte