10 čtenářských názorů na “Rodiče mi darovali dům. Sourozenci mě za to nenávidí, tvrdí Jana

  1. Vasi sourozenci maji pravdu, od vasich rodicu to bylo sproste.Veskere zle mezi detmi delaji rodice.

  2. Když jsme dostali maminku do Domova senioru a vyklízeli její velký byt, zjistila jsem od sousedů, že byt již není její. Má sestra ji žádala o darování bytu, že já mám peněz dost a ona je potřebuje víc. Nakonec byt darovala synovci, který mi mojí částku, po prodeji bytu, vyplatil. Takže se byt dělil mezi tři osoby, místo mezi 2, jak by bylo ze zákona. Ano, souhlasím. nejvíc zlé mezi sourozenci, dělají rodiče.

  3. moji rodiče to před stejným darováním probrali i s bratry a jejich partnerkami, přesto to jeden (nebo spíš jeho partnerka) nepřenesl přes srdce… nakonec z peněz určených na opravu domu otec věnoval pěknou částku na usmířenou a stejně se nic nezměnilo… ono starat se nechce nikdo, ale dědit, to by bylo něco…

  4. Zažila jsem v podstatě totožnou situaci. Jen se jednalo byt a ne dům. Moji rodiče mi chtěli byt darovat, v podstatě proto, že jsem se o ně starala. Výhradně starala. Sestra za nimi jezdila 4 x do roka, na návštěvu. Ale je tady ještě jeden a to docela podstatný rozdíl. Já jejich dar nepřijala! Naopak, trvala jsem na tom, že byt jednu půjde normálně do pozůstalosti a každá dostaneme jeho polovinu.
    Já se o rodiče nestarala k vůli majetku, ale proto, že jsem je moc milovala, měli jsme krásný vztah a moc pro mne znamenali.
    Já vím, leckdo může říct, že jsem hloupá… Možná jsem. Ale jsem také spokojená sama se sebou. Sestra se o rodiče nikdy nestarala, ale byla a zůstala jejich dcerou. A vztahy jsou důležitější než peníze. Stejně mám mnohem víc než sestra, krásné vzpomínky na dny strávené s rodiči…

  5. A co si jako rodiče mysleli?…že skrze darování domu jednomu oblíbenci v podstatě vydědí své další dvě děti a ty, že je za to budou milovat, jezdit navštěvovat a starat se o ně? Skutečnost, že oblíbené dítě bydlí s rodiči pod jednou střechou není nejmenší důvod pro „vydědění“ zbylých dětí. Pokud jedno dítě investovalo do rekonstrukce domu, mělo to být vyřešeno úplně jinak (aby se mu tyto náklady vrátily přiměřeně). Jinak naprosto chápu zbylé dva sourozence, že za takový podraz že strany rodičů o ně přestali jevit zájem. Majetek by se měl dělit spravedlivě (to vychází i z dědického zákona), pokud neexistuje nějaký závažný důvod k vydědění. A darování domu jen jednomu z potomků není nic jiného než praktické vydědění zbylých dvou (ačkoliv se to tak formálně nenazývá). Takže pak sice rodiče „plakali“ hezky, ale na špatném hrobě, protože sami způsobili svým dvěma neobdarovaným dětem poměrně podlé příkoří.

  6. My to máme taky tak – dochovali jsme manželovy rodiče, jeho sourozenci k nám jezdili a dle možností se i o rodiče postarali, ale největší díl byl stejně na nás. Během života přepsali dům na manžela, jeho sourozenci dostali nějaké peníze, ale objektivně to nebyla třetina hodnoty domu. Který jsme my za své zrekonstruovali, ale i tak je to starý dům, pokoje jsou jinak než bych si představovala…

  7. Ti, co tu spílají těm rodičům, že darovali dům jen jedné dceři jaksi asi nepřečetli článek řádně. Oni ti mladí, co u rodičů bydleli taky za své ten dům zrekonstruovali.

  8. Když jsem odešel od rodičů (v dobrém), měl jsem jen dvě tašky. Pracoval jsem a vydělával, založil rodinu. Když moji rodiče přepsali dům na sestru, ani jsem necekl. Postarala se o rodiče a ti se nějak rozhodli, jak naloží s tím co si těžce vydřeli.
    Pardon, kdo dal dětem právo automaticky si myslet, že mají právo na dědictví? Vychovali jsme je, zaplatili vysoké školy a koupili letenku do světa, někdy i na úkor našich vlastních snů. A oni začali žít svůj život, ve kterém jim občas rádi s něčím pomůžeme. A POZOR!, znám i případy, kdy to funguje obráceně, že děti vypomohou svým rodičům. Každý se musí ve svém životě vynasnažit nejen my, ale i naše děti a vůbec není jisté, co po nás, jejich rodičích zbyde.
    Každý z nás má právo sám rozhodnout co udělá se svým životem a s tím, co za život nahromadil. Zaplatil za to svou prací.

  9. Rodiče se zachovali moc špatně a reakci sourozenců rozumim.vse se dalo udělat jinak a vy jste neměla s tímto souhlasit.

  10. Ona je to poměrně jednoduchá rovnice „nezájem rodičů o prospěch dvou neobdarovaných potomků = nezájem těchto dětí o prospěch rodičů“. Tak jako rodič nemá povinnost chovat se v souladu se zájmy svých dospělých dětí (rodič skutečně nemá povinnost darovat majetek férově, klidně celý ho může darovat svému oblíbenci, na rozdíl od dědického zákona, který tuto spravedlnost nařizuje), tak ale ani tyto děti nemaj povinnost jednat v souladu se zájmy rodičů. Tedy nad rámec povinného z jedné či druhé strany. Tady žádná zákonná povinnost z jedné či druhé strany porušena nebyla, pouze došlo ke vzájemnému zklamání v prospěch jednoho oblíbence, který shrábl vše a teď tady ještě naříká a hraje si na oběť. Pokud mu skutečně tolik záleželo na blahu svých rodičů, jak v článku tvrdí, měl se ozvat a říct rodičům „hele, to darování baráku jen mně není úplně fér, jako sourozenci jsme tři a fér je to přiměřeně rozdělit, s tím, že my si vezmeme víc o to, co jsme investovali do rekonstrukce“. Ale pokud se to nestalo, pak smolík. Jednoduchá rovnice, nedals = nedostals. A rodiče pak mohli plakat, naříkat a ještě se sami stavět do role poškozených chudáků. Tak jako se neobdarované dítě musí srovnat s nezájmem svých rodičů o jeho blaho (tedy s tím, že na rozdíl od oblíbeného dítka nedostalo nic), tak se musí zpátky se stejným přístupem nezájmu srovnat i daný rodič. Za mě zbytečně narušené vztahy, kdy kořen ovšem dle mého jasně vyvěrá z nespravedlnosti rodičů a jednoho zvýhodněného dítka, zřejmě tzv. golden child. Bohužel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *