Přijde bez varování a může zabíjet. Jak poznat infarkt?

Bohužel už není pravdou, že akutní infarkt myokardu trápí pouze lidi ve vysokém věku. Čím dál častěji se to týká i mladých lidí. Mnohdy je těžké jej rozeznat, protože se schovává za jiná onemocnění. Přitom však 80 % akutních infarktů vyvolává náhlou prudkou bolest na prsou, společně s pocitem pálení. Známá je také bolest vystřelující do levé ruky, levé části krku a zad.

Jde o nepříjemnou bolest, která mnohdy vyvolá zvracení. Jindy může vystřelovat do levé části břicha a schovává se tak za břišní příhodu. Jasná je jedna věc – ihned vyhledejte lékaře, pokud cítíte jakýkoliv z příznaků infarktu, kterými jsou tlak na hrudi, bolest v levé paži, krku, potíte se, je vám na zvracení, motá se vám hlava a máte pocit dušnosti.

Podceňovat infarkt? V žádném případě!

Podle odborníků se nejčastěji oběťmi infarktů stávají ženy, které si myslí, že se jich netýká a příznakům nevěnují pozornost, podceňují je, anebo je vůbec neznají. Mezi typické příznaky infarktu u žen patří kromě klasických, výše zmíněných také kašel a otok nohou, bolest v břiše.

Tichý zabiják

Mnoho lidé také dělají chybu v tom, že si myslí, že infarkt je vždy náhlý, ihned člověka skolí a je zřejmé co se děje. Naopak, infarkt se často rozvíjí postupně, tiše a člověk jej tedy ihned nebere na vědomí.

Shrnutí příznaků

Nakonec si pojďme shrnout ty nejčastější příznaky, které dávají najevo, že jde o infarkt.

  • Prudká bolest a pálení na hrudi.
  • Vystřelující bolest do levé paže a levé části krku.
  • Únava, nevolnost, dušnost.
  • Bolest vystřelující do břicha.
  • Kašel, otok nohou.
  • Úzkost, strach ze smrti.

Obrázek: pixabay.com

 


Řekněte ostatním, co si myslíte