Proč nezanedbávat preventivní prohlídky u zubaře?

K zubaři chodí rád asi málokdo. Většina z nás má ze zubního lékaře hrůzu, nepříjemné pocity a musí se k prohlídce přemlouvat. Přesto jsou preventivní prohlídky něco, co by se zanedbávat rozhodně nemělo.

Během preventivní prohlídky zjistí zubní lékař různé odchylky a problémy, které pokud se začnou řešit včas, nezajdou tak daleko, aby se člověk trápil víc, než je nutné. Přinášíme vám důvody, proč se vyplatí navštěvovat zubaře v pravidelných intervalech a nehřešit na preventivní prohlídky.

Pravidelné prohlídky zmenší strach

Budete-li k zubnímu lékaři chodit pravidelně, nebudete mít takovou hrůzu z neznámého prostředí zubní ordinace. Navíc je mnohem lepší zavrtat v zubu malinký kaz než řešit několik zubních kazů naráz. Nehledě na to, že díra v zubu může být už tak velká, že nezbude než zub vytrhnout.

Správné čištění zubů

Zubní lékař vám mimo kontroly chrupu poradí i se správným čištěním zubů. Přijde vám to legrační či zbytečné? Pak se pletete. Šmidlání zubním kartáčkem v ústech se nemyslí čištění zubů. Patří sem i další pomůcky k ústní hygieně, jako jsou dentální nitě, mezizubní kartáčky, ústní voda – díky nim předejdete zubním kazům, zubnímu kameni i paradontóze.

Prohlídky u zubaře hradí pojišťovny

Preventivní prohlídky vás nic nestojí a na kontrolu můžete takto k zubnímu lékaři zavítat 2 x ročně. Proč tedy čekat, až nastane nějaký malér a ještě si to pak platit?

Pravidelné profesionální čištění

Je pravdou, že u každého zubního lékaře to může probíhat rozdílně. Nicméně když už vás má zubař takto pěkně v křesílku, většinou bezplatně zbaví vaše zuby plaku a zubního kamene. Čímž předcházíte tvorbě zubního kazu, bolestí, citlivostí zubů nebo dokonce ztráty zubů.

Jak překonat strach?

Nejen malé děti mají hrůzu usednout do zubařského křesla. Nejlépe uděláte, když se s lékařem domluvíte, že vás bude přesně informovat o každém kroku, který podnikne. Někteří zubní lékaři to dělají automaticky, jiní ne a musíte je o to požádat. Rovněž se můžete domluvit, že jakmile ucítíte nějakou bolest či jiný nekomfortní pocit, zvednete ruku a zubař přestane a dá vám pauzu na odpočinek. V některých případech je možné si připlatit za znecitlivění ošetřované části chrupu. Vše je vždy jen o domluvě.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte