Proč začít s otužováním?

O pozitivních účincích otužování věděly již naše babičky. I v současné době se najdou podobně založení nadšenci, kteří se otužování věnují – ať už soukromě, či veřejně skákáním do ledové řeky před zraky nevěřících lidí. Pravdou zůstává, že otužování je zdravé. Většina lidí si pod pojmem otužování představí sprchování ledovou vodou, při kterém vám hrůzou vstávají všechny chlupy na těle. Za spoustou podobných názorů stojí jen špatné zkušenosti, kdy člověk přepálí začátek a otužování si znechutí. A to je špatně, neboť s otužováním je třeba začít pomalu. Chcete-li udělat něco přínosného pro vaše zdraví, přečtěte si dnešní článek, ve kterém vám prozradíme, jak s otužováním začít, nepřepálit začátek a jak si ho zamilovat!

Proč se otužovat?

Kromě toho, že je otužování zdravé, je považováno za efektivní prevenci proti nachlazení, chřipkám, angínám i vysokému tlaku či bolesti zad. Ovšem pozor – i když je označováno za zdravé, rozhodně není vhodné pro každého. Správně by se mu neměli věnovat osoby, které trpí srdečními chorobami. Mírná forma otužování je vhodná i pro děti, nesmí se to ale přehánět.

Jak s otužováním začít?

Pokud jste se nikdy otužování nevěnovali, nejdůležitější je, abyste nepřepískli začátek. Jakmile začnete špatně, nikdy si otužování neoblíbíte a věřte, že více jak jednou se mu věnovat nebudete. Při otužování je třeba dbát na postupnost. To znamená, že nesmíte na všechno spěchat a být doslova hrrr, nýbrž je mnohem lepší začínat pomalu a zvykat si.

První otužování

Rozhodli jste se začít s otužováním a nyní stojíte před první zkouškou? Pak si dopřejte čas, nikam nespěchejte a hlavně to nepřehánějte. Pusťte si vodu, jejíž teplotu vyzkoušejte na předloktí. Pokud pod proudem vody vydržíte více jak 10 vteřin, dokážete ji snést. Začněte tím, že si osprchujete obě ruce. Následně se přesuňte na dolní končetiny, které si vodou osprchujte od kotníků až po stehna. Nyní následuje ta nejhorší část – trup. Tady většina lidí skončí a do dalšího otužování se již nepouští. Pokud si na to netroufáte, nechte si vodu natéct do rukou a následně si jimi potřete tělo. Nakonec se osprchujte celí.

Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte