Půjčka na dovolenou vás může stát mnohem více, než si myslíte


V období léta a prázdnin jsou výlety a dovolené obvyklé. Rodiny vyráží s dětmi za dobrodružstvím ať už v tuzemsku nebo v zahraničí. Děti se tak mohou vzdělávat, poznávat nová místa a navíc budou mít o čem vyprávět, až se v září vrátí do lavic. Existují však rodiny, které nemají na dovolené dostatek financí. Přistupují tedy k půjčce, která nemusí přesáhnout 10 tisíc. Ve výsledku, při neschopnosti splácet, rodinu mohou čekat krušné roky – dluhy a nakonec i exekuce.

Dvakrát si to promyslete, potom jednejte

Před tím, než si začnete sjednávat půjčku, promyslete vaše plány. Je nutné jet na dovolenou? Vždyť stačí i jednodenní výlety po místních památkách. Vyjde to mnohem levněji. Nebo zvažte, zda by se nevyplatilo našetřit si peníze a vyrazit někam v zimě, třeba na lyže! Určitě najdete i jiné varianty, které vás nebudou nutit k sepisování smluv o půjčkách.

Když to nejde jinak

Jsou chvíle, kdy prostě musíte vynaložit peníze na nějakou cestu. Ať už za rodinou, na svatbu nebo na doporučení lékaře – ne všechny ozdravné pobyty u moře proplatí pojišťovna. V takové chvíli však opět přemýšlejte. Neskočte na každou nabídku, kterou minete. Mezi všemi nabídkami je i hromada podvodníků, kteří naslibují půjčku bez úroků, ale ve výsledku je zde mnohem více záludnějších podmínek, které banky eliminují. V bance navíc vypracujete společně plán na splátky. Vše bude provedeno řádně v souladu se zákony.

Když vás někdo požádá o peníze

Pokud máte v okolí někoho, kdo řeší finanční problémy, poraďte jim, ať se nejdříve zamyslí, jak urgentní je nejbližší velký výdaj a pokud to jinak nejde, pošlete je do banky. Rozhodně nikomu nepůjčujte peníze, je jedno, že jde o rodinu či nejbližší přátele. Zpravidla právě tyto vztahy vedou k rozporům, kdy jeden po druhém chtějí počkat se splátkou a ze zdvořilosti ten, který peníze půjčil, prostě počká. A bude čekat třeba roky. Pokud i tak nebudou chtít vaši známí do banky, sepište spolu smlouvu, která zajistí pravidelné splátky.

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte