Jak se zbavit otravných much v domácnosti

Během zimy máme na chvíli klid, s prvními teplotně příjemnými jarními dny se však začínají usazovat v našich domovech a lezou nám na nervy. Mouchy dokážou pořádně otrávit člověku život. Nicméně snížit jejich počet v domácnosti, případně se jich úplně zbavit je naštěstí možné. Pomohou s tím chemické, ale i přírodní způsoby. Než se však uchýlíme k chemickým přípravkům, je lepší zkusit některou z možností uvedených v dnešním příspěvku.

Sítě do oken

Nejsnadnější způsob jak nedopustit, aby se mouchy v domě či bytě zabydlely, je prevence – zabránit jejich vniknutí dovnitř. Okenní sítě zajistí, že můžeme vesele větrat celé léto beze strachu, že se doma usadí desítky much. To samozřejmě neplatí jen o mouchách, ale i dalším hmyzu, jako jsou komáři či můry, které večer láká světlo.

Bylinky a kytičky

Silice některých rostlin nevoní mouchám, komárům a jinému hmyzu. K těm známějším patří levandule, bazalka, vratič obecný, muškáty a afrikány. Těmito rostlinkami postavenými na okenní parapet se chránily už naše babičky.

Masožravé rostliny

Nyní si patrně každý vybaví „Adélu“, ale nebojte, vy se strachovat nemusíte. Pokud si pořídíte masožravou rostlinu: mucholapku podivnou, špitlici nachovou, darlingtonii kalifornskou a další, rovněž se nemusíte bát toho, že by se u vás usídlil otravný hmyz.

Bylinkové pytlíčky

Už jsme si prozradili, že mouchy a jiný hmyz nesnáší vůni některých kytek a bylinek. Stačí je usušit, rozdrtit a vložit do plátěných pytlíčků, které rozvěsíme po domě. Nejenže získáme pěknou dekoraci, ale provoníme své obydlí vůní, která hmyz odpuzuje, zatímco našemu nosu lichotí. K bylinkám, které lze použít patří mimo výše jmenovaných dále: meduňka, máta, ořešák či šalvěj. Výběr je docela pestrý a klidně lze použít i vícero bylinek.

Obrázek: pixabay.com

 

 


Řekněte ostatním, co si myslíte