Shiitake je houba, která proslavila japonskou a čínskou kuchyni. Mnoho lidí jí také zná pod českým názvem houževnatec jedlý. Siitake je oblíbená, jak pro svou originální chuť, tak pro příznivý vliv na lidský organismus. Název shii představuje dub, take slovíčko houba. Dalo by se tedy přeložit, jako dubová houba. Z gastronomického hlediska jde o chuťově velmi výraznou houbu masité konzistence. Z medicínského hlediska pak o přírodní prostředek na léčení řady civilizačních chorob.
Perla mezi houbami
V japonském léčitelství se jedná o jeden z nejstarších přírodních prostředků, využívaný už 2000 let. Pro svou lahodnou chuť a silné aroma je shiitake označována za perlu mezi houbami. Mimo jiné se jí také přezdívá elixír života či houba dlouhověkosti. Má celou řadu léčivých vlastností: upravuje množství cholesterolu v těle, krevní tlak, zvyšuje imunitu, bojuje s virovým onemocněním. Zkoumána je také jako prostředek v boji se zákeřnou rakovinou. Jedna z látek této chutné houby je lentinan, jde o glukan, který se v Japonsku používá, jako součást léčby některých nádorů. Mimo to má také řadu dalších zdraví prospěšných vlastností. Bojuje s viry, plísněni, infekcí, parazity, a má radioprotektivní účinky. Výborně se osvědčila také u léčby a prevenci akné. Vedle aktivačního účinku na lidský organismus působí i jako lapač volných radikálů a antioxidační látka.
Houby do každého zdravého jídelníčku
Volné radikály vznikají ze špatných stravovacích návyků a nadměrné konzumace jídel s konzervačními látkami. Hned po žampionech patří k nejčastěji pěstovaným houbám. Shiitake se dá upravovat různými způsoby: smažení, grilování, dušení, zapékání, fritování a dokonce se dá udit. Osobně shiitake nejčastěji používám do houbového rizota nebo dávám pod maso. Ať už si vyberete jakýkoliv recept, houby zaručeně patří do zdravého stravování.
Fotografie publikována se svolením khunaspix Photography/FreeDigitalPhotos.net