Společné soužití je pro zamilované velký krok, kterým svůj vztah posouvají na další úroveň. Většinou s sebou ale společné bydlení nepřináší jen pozitiva, nýbrž i spoustu nástrah a kompromisů. Připravili jsme pro vás proto několik osvědčených zákonitostí, které ve společných začátcích potkají téměř každého a bude jen výhodou se na ně připravit.
Co je moje, není tvoje?
Do osobního prostoru každého člověka patří věci, které tvoří jeho intimitu a které je tedy nutné respektovat. Ať už je to zubní kartáček, oblíbený ručník nebo něco jiného, co s partnerem jednoduše nechcete sdílet, promluvte si o tom hned na začátku, kdy se k sobě nastěhujete. Všichni máme rádi svoje soukromí, a proto pokud na to upozorníte dopředu, určitě najdete pochopení.
Na všechno jste dva
I přesto, že možná patříte mezi ženy posedlé uklízením, není špatné se s partnerem domluvit na rozdělení alespoň základních domácích prací. Nejenom, že získáte více času na sebe, ale oceníte to i v době, kdy budete mít hodně pracovních povinností nebo až přibudou starosti o děti. Pak vám uleví třeba „jen“ to, když partner občas vyluxuje a večer uklidí ze stolu. Svatá pravda, že ve dvou jde všechno líp!
Nákupy nejsou strašák!
Manžel po letech manželství prohodil: „Když jsi byla týden pryč, všiml jsem si, že nám na záchodě toaleťák neroste sám“. Pokud nemáte zkušenosti s vedením vlastní domácnosti, budete se muset naučit myslet na nákupy: jídla, drogerie a ostatních důležitých věcí pro její chod. I v tomto případě si můžete rozdělit, kdo bude co kupovat a u čeho hlídat spotřebu.
Společné finance
Společný život může, ale nemusí být financován jako vaše první rande u kávy. Řešení finanční stránky bývá jedno z nejnáročnějších témat partnerského soužití, a tak je dobré si jej ujasnit co nejdříve. Někomu vyhovuje společný účet, jiným zase platit vše přesně na půl. Vedle běžných nákladů je dobré probrat i financování nákladnějších investic, jako je rekonstrukce či vybavení společné domácnosti, na níž nemusí stačit uspořené peníze. „Pokud nemáte úspory, ale chcete všechno hradit společně, některé společnosti vám, jako páru, dokonce nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerské půjčky, díky kterým dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.
Mluvte o svých představách, snech, ale i o problémech
Pokud nemáte s partnerem domluvené signály, jak na sobě navzájem poznat, co se komu nelíbí a co si o některých věcech myslíte, řekněte si to. Pokuste se domluvit na tom, v čem může ustoupit on, v čem zase vy a kde naopak budete muset udělat kompromis.