Tajemství chutí, aneb víte, co se za nimi skrývá?

Znáte ten pocit, kdy koukáte na televizi či sedíte u počítače a místo obrazu před sebou nemůžete myslet na nic jiného, než na pořádný kousek propečeného masa, tabulku mléčné čokolády, balíčku paprikových brambůrek či plnou hrst solených arašídů? Tak takhle to vypadá, když vás honí mlsná. Nekontrolovatelné chutě, kterých se dokážete zbavit jedině tím, že si celo pusu nacpete onou dobrotou, po které vaše chuťové buňky touží. Ovšem pozor! Ne vždy se totiž musí jednat o neškodnou mlsnou, protože i těmito signály se může vaše tělo snažit sdělit vám něco opravdu důležitého. Víte, kdy je třeba mu vyhovět a kdy naopak nevěnovat jeho signálům pozornost?

Chuť na slané

Máte-li doslova nekontrolovatelnou chuť na něco slaného, vůbec to neznamená, že by vaše tělo pociťovali nedostatek soli. Možná vás to překvapí, ale v tomto případě se jedná o převlečenou žízeň. Je známo, že sůl zadržuje v těle vodu, což znamená, že když vaše tělo začne blikat na poplach a vám tak bude hrozit dehydratace, váš organismus se pokusí pomocí soli udržet ty zásoby, které máte. Zkrátka lepší něco, než nic. Přepadne-li vás chuť na brambůrky, nepodléhejte a raději se napijte.

Sladké teď a tady!

Ani neodolatelná chuť na něco sladkého není žádnou neobvyklou novinkou. Ovšem ani v tomto případě nehledejte vysvětlení za nedostatkem cukru, nýbrž za nedostatkem sacharidů. Vaše tělo se nenechá oklamat a bude vás tak dlouho otravovat, dokud mu jednoduše nedáte to, oč si žádá. Zkuste si dát spíše trochu těstovin, než abyste svá bříška zaplnili cukrovinkami. Po těch budete mít leda tak hlad.

Maso, maso, maso!

Dostali jste chuť na pořádný kus masa? Pak vám chybí železo. Bránit se teorií, že máte dostatek masa, byť si dáváte jen maso bílé, které nemá dostatek železa, rozhodně není na místě. Železo se skrývá v celé řadě potravin, nejen v masu. Pokud vám tedy hovězí maso nevoní, dejte si například luštěniny, rýži či ovesné vločky.

Fotografie publikována se svolením Naito8 FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte