Venkovní osvětlení, aneb jak rozzářit zahradu?

Venkovní osvětlení není jen otázkou hlavního vchodu u našich domů, ale rovněž se tato oblast týká i naší zahrady, kde zvláště v letním období chceme trávit čas i po setmění. Určitě i vás láká představa příjemného posezení s rodinou i přáteli u skleničky něčeho dobrého či voňavého grilování, což by za pouhého svitu měsíčku možná bylo náramně romantické, ale praktické rozhodně ne. Proto jsme se rozhodli vytvořit pro vás dnešní článek zaměřený na venkovní osvětlení, ve kterém se společně s vámi podíváme, jak si osvětlení na zahradu vybrat a mezi čím vším vlastně můžete volit. Chcete-li si osvětlit zahradu, pak si následující řádky rozhodně nenechte ujít!

Výběr venkovního osvětlení není jen otázkou vzhledu

Jestliže uvažujete nad pořízením osvětlení na vaší zahradu, doporučujeme vám neřídit se jenom otázkou vkusu a designu. Ano, estetická stránka má důležitou roli, neboť venkovní osvětlení podpoří vzhled a intimitu vaší zahrady, ovšem dalším důležitým bodem je i praktičnost, způsob instalace a v neposlední řadě samozřejmě i cena. Podle čeho tedy vybírat venkovní osvětlení?

  1. Zdroj

    Nejoblíbenějším druhem venkovního osvětlení jsou solární svítidla s LED technologií, kterých je v současné době nepřeberné množství. Dají se pořídit svítidla, která se sama rozsvítí až po setmění, na trhu se objevuje o osvětlení reagující na pohyb nebo taková svítidla, u kterých si sami můžete nastavit délku jejich svícení. Navíc jsou LED svítidla velice populární pro svou nízkou spotřebu energie.

  2. Instalace

    Co se instalace týče, máte dvě možnosti: buď zvolíte solární variantu, kde to máte naprosto bez práce, nebo dáte přednost svítidlům na elektrický zdroj, u kterých je nutné počítat s položením kabelů. Je logické, že kabely nesmí být vystavené dešti či jiným přírodním rozmarům, proto se nejčastěji majitelé zahrad uchylují k umístění kabelů do plastových chráničů, pískového lože nebo nezámrazné hloubky, což je samozřejmě náročné a vyžaduje to práci i čas.

  3. Funkce

    Venkovní osvětlení se dá obecně rozdělit do dvou skupin: dekorativní a účelové. I tomuto faktu byste měli věnovat pozornost při výběru. Zatímco dekorativní venkovní osvětlení působí jako zajímavý doplněk, praktický svítidla se nejčastěji umisťují ke schodům, na cesty či terasy. Tady je potřeba se rozhodnout, zda je pro vás důležitá jen praktičnost, nebo zda si chcete svou zahradu pomocí osvětlení i ozdobit. V takovém případě je ideální hledat kompromis mezi praktickým a dekorativním osvětlením.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte