Vracíte se po mateřské do práce?

Rodičovská pomalu, ale jistě den po dni ubíhá a vás čeká návrat do práce? Ať už se na návrat těšíte, nebo se bojíte domluvy s bývalým, současným a zároveň potenciálním budoucím zaměstnavatelem, měli byste vědět, že je vždy lepší být připraven. Neboť, kdo je připraven, není překvapen. Co všechno vás může při návratu čekat?

Pokud vás čeká návrat do práce, určitě se vám budou hodit rady, jak při návratu postupovat, co očekávat a co požadovat.

Ochranná doba

Do tří let věku dítěte jste chráněni ochrannou dobou, kdy vám zaměstnavatel musí držet vaše místo. V praxi to znamená, že nemůžete dostat výpověď ze strany zaměstnavatele do doby, než vaše dítko oslaví třetí narozeniny. Z druhé strany matka v této tříleté době může uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru.

Nároky a možné situace

V okamžiku, kdy vám skončí rodičovská, máte několik možností, stejně tak jako váš zaměstnavatel. Buď se vrátíte do práce na své místo, nebo zaměstnavatel místo obsadí někým jiným a vám nabídne jiné místo v rámci vaší trvající pracovní smlouvy. Popřípadě můžete dát výpověď vy, pak nemáte nárok na odstupné. Nebo se na ukončení pracovního poměru dohodnete, pak vše záleží na vaší dohodě, ale náleží vám podpora v nezaměstnanosti v její minimální výši. Třetí možností je, že dostanete výpověď ze strany zaměstnavatele, pak máte nárok na odstupné.

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte