Všestranné využití heřmánku + recept na heřmánkové víno

Zatímco v minulosti byl heřmánek pěstovaný v různých krajinách střední a severní Evropy, dnes se mu daří také v jiných částech světa. V Americe je dokonce jednou z nejpoužívanějších ingrediencí při přípravě bylinkového čaje. Přitom jediná část, kterou z této rostlinky využíváme, je květ.

Heřmánek je koktejlem léčivých substancí. Pomáhá při plynatosti, bolesti břicha a žaludku, problémech s močením, gynekologických problémech, bolestech zubů, průjmu, při akné, poruchách menstruace a menstruačního cyklu, podráždění a únavě očí, pocení, vyrážkách, zlepšuje kvalitu spánku, léčí hemeroidy a mnoho dalšího.

Heřmánek v kosmetice

Nejčastěji se s heřmánkem můžeme setkat v podobě čaje. Jeho moc však sahá mnohem dál. Jeho výtažky jsou součástí kosmetických produktů: krémy, pleťové vody, ústní vody, mastičky. Pokud toužíte mít svou pleť ošetřenou čistým a přírodním způsobem, pak si ji oplachujte heřmánkovým nálevem. Výtečná je i heřmánková koupel, která zklidní pokožku. Heřmánek se vřele doporučuje také na vlasy, především blondýnkám. Vlasy jsou pak vitální, lesklé a svěží.

Uklidňující obklady

Obklady z heřmánku pomáhají při hojení ran, kožních vyrážkách, alergických reakcích, popáleninách a rovněž zabraňují tvorbě jizev. Jestliže použijete heřmánkový nálev na kloktání a vyplachování úst, ulevíte si tak od bolesti zubů i zánětu ústní dutiny a hrtanu.

Heřmánek také pro děti

Heřmánek je všelék a mohou jej i nejmenší. Neměl by chybět v žádné rodině, kde jsou děti. Pomáhá zmírnit bolení bříška i nepříjemný pocit v ústech, když se dítěti derou ven první zoubky. Produkty s obsahem heřmánku se osvědčili také při ošetřování dětské pokožky. Používání heřmánku je bez nežádoucích vedlejších účinků, lze užívat i dlouhodobě. Nicméně jistou výjimku mohou tvořit alergici.

Recept na heřmánkové víno

Na tento vynikající recept budete potřebovat 8 dl suchého červeného vína, čtvrt šálku sušeného heřmánku, 1 lžičku citronové kůry, 1 lžičku pomerančové kůry a 3 lžíce hnědého cukru nebo jiné sladidlo (med, javorový sirup).

Všechny přísady smíchejte ve skleněné nádobě a pečlivě uzavřete. Nechte týden odstát na tmavém a chladném místě. Poté víno přeceďte a přelijte do sklenice. Heřmánkové víno je ideálním prostředkem k uvolnění těla i mysli. Stačí si nalít večer skleničku, popíjet jej a relaxovat.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte