Zajímavá fakta o nadpozemských vůních aneb co jste o vašem parfému nevěděli

Nepostradatelným bytovým doplňkem, který zdobí poličku, toaletní stolek či koupelnu každé ženy je parfém. Parfémy však samozřejmě neslouží jen jako bytové doplňky. Parfémy slouží hlavně jako kosmetický doplněk, který zahalí každou ženu do závoje něžné a aromatické krásy. Myslíte si, že svého přítele, parfém, dobře znáte a víte o něm všechno? Pak čtěte dál.

Parfém ve flakonku na vaší poličce dochází. Vánoce se blíží. A vy se tak pomalu chystáte vyrazit do drogerie či parfumerie, kde byste sobě i svým blízkým vybrali nějakou tu pěknou vůni, která potěší každého? Ať je tomu tak, nebo ne, my vám přinášíme článek plný zajímavostí o vůních z celého světa.

Zakouřený původ jména

Nesporně zajímavým faktem je, že slovo parfém pochází z latinského „per fumum“, což znamená „prostřednictvím kouře“.

Parfém s hlubokými kořeny

Parfémy mají hluboké kořeny v dávné historii. Již před třemi tisíci lety se lidé voněli, stejně jako se voníme my dnes. Namísto klasických parfémů však používali bylinky a květy, posléze objevili silné aroma vonných olejů a první parfém, jak jej známe dnes, používala egyptská královna Hatšepsovet v Thébách.

Mandle a jasmín neklamou

Dnes nejpoužívanějšími ingrediencemi jsou výtažky z mandlí a jasmínu. Shodou okolností jde o přírodní výtažky. Ostatní ingredienci mají bohužel chemický původ.

Ženy mají šikovnější nos

Je známo, že ženy si na parfémy potrpí více. To je pravděpodobně dáno tím, že mají lepší nos. Dokážou poznat i nepatrné rozdíly ve vůních. Snad i proto žena pozná, voní-li muž po jiné ženě.

Nikdy nebudete vonět stejně

Každá lidská pokožka reaguje na parfém jinak. To znamená, že díky bohu nikdy nebudete vonět stejně jako jiná žena se stejným parfémem.

Fotografie publikována se svolením Praisaeng Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte