Zdraví prospěšné houby: pomohou s únavou i vyčerpaností

Houby – mnoho z vás o nich ví, že rostou v lese. Překvapením není ani skutečnost, že jsou některé z nich pěstovány jako potraviny, ze židle vás určitě nezvedne ani fakt, že jsou skvělé jako chutné koření nemluvě o jejich výživové hodnotě. Většině z vás možná klesne brada po zjištění, že existují houby, jež jsou příznivé pro lidské zdraví. Celá řada hub se v asijských zemích pěstuje čistě pro své zdraví prospěšné účinky. Kdo by se pídil po historii, zjistil by, že samotní faraonové houby považovali za delikatesu, staří Řekové měli za to, že houby posílí k boji, staří Římané je považovali za jídlo bohů a staří Číňané je nazývali elixírem života. Houby zkrátka mají něco do sebe – více v dnešním článku!

Korálovec ježatý

Korálovec ježatýHericium erinaceusje výborným zdrojem glukanů. Ty jsou důležité pro posílení imunity, navíc tato houba dokáže příznivým způsobem ovlivnit trávení. Doporučuje se užívat zvláště při žaludečních či dvanácterníkových vředech i při gastritidách. Korálovec dokáže povzbudit nervový systém a pokud tuto houbičku budete užívat, zlepšíte si paměť, koncentraci i myšlení.

Hnojník obecný

Hnojník obecnýCoprinus comatushravě sníží hladinu cukru v krvi. Je často používán i v případě, kdy je třeba snížit cholesterol. Vyznačuje se i pozitivními účinky na krevní tlak.

Shii-take

Shii-takeLentinula edodesaktivuje celý imunní systém a současně i sníží hladinu cholesterolu. Nakoukneme-li do studií pocházejících z Japonska, dozvíme se, že již týden podávání této houby v sušené podobě vede k výraznému snížení hladiny cholesterolu. Navíc jsou i extrakty získané z této houby v Japonsku používány ve farmacii. Známá houbička Shii-take je využívána i jako ochrana před vyčerpáním či přepracováním.

Reishi

ReishiGanoderma lucidummá nejvíce účinných látek. Ne nadarmo je proto označována za královnu mezi všemi houbami. Pomáhá zejména při únavě a vsadit byste na tuto houbu měli i tehdy, pokud budete chtít nabrat síly po větším fyzickém i psychickém vyčerpání. Kromě glukanů je bohatá na esenciální aminokyseliny, železo, selen i vitamin B.

Fotografie publikována se svolením Nujalee FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte