Zelená karta – Palubní vstupenka

Zelená karta je povolení k dlouhodobému pobytu a hlavně jeden ze způsobů, jak dlouhodobě legálně pobývat v USA. Spousta lidí tam žije, jak se lidově praví „na černo“. O tom, že hrozí vyhoštění, zákaz návratu, pokuta snad nemusím dlouze psát. Po životě v Americe prahne nemalé množství lidí a to nejen z České republiky. Pro většinu lidí se jedná o sen nereálný, protože imigrační politika je stále přísnější. Jednou z možností, jak si splnit svůj americký sen, je mimo pracovního visa i Zelená karta. Proto pokud už jí vlastníte, nenechte jí zbytečně propadnout.

Jak získat zelenou kartu? Jsou tři způsoby

  • Získání Zelené karty prostřednictvím loterie, je víceméně otázkou štěstí. Každý rok se pod záštitou Ministerství zahraničí Spojených států amerických koná výherní loterie, kde jsou vybráni lidé z celého světa, kterým je při splnění určitých podmínek Zelená karta přidělena. Přihlášky se přijímají do této loterie vždy na konci roku a účastnit se jí mohou Češi i Slováci.
  • Druhý způsob je EB5 visa do USA a získat se dá prostřednictvím investic. Při splnění určitých podmínek je možné získat „zelenou kartu“ – EB-5 imigrační vízum nebo Americký přistěhovalecký program.
  • Třetí možnost je získat povolení prostřednictvím rodiny (manžela/ky) nebo si vzít občana USA.

Nečekejte na zázrak a učiňte první kroky

Čekat na výhru by mohlo trvat věčně. Proto pokud si skutečně chcete splnit svůj americký sen, týká se vás druhá a třetí možnost. Pokud jste držitelem zelené karty, můžete požádat po pěti letech o americké občanství. Karta nelze odebrat až na některé výjimky. Nesmíte žít dlouho mimo území USA (déle než 6 měsíců) a nesmíte spáchat trestný čin. Výhodou pro vás je i to, že pokud máte jednou zelenou kartu, získává právo na víza i váš rodinný příslušník (manžel, manželka) a svobodné dítě do 21 let.

Fotografie publikována se svolením potowizard Photography/FreeDigitalPhotos.net

 

 


Řekněte ostatním, co si myslíte