Změny probíhající v ženském těle během menstruace

Během menstruace probíhají v ženském těle velké hormonální změny, které ovlivňují i věci, které by vás třeba vůbec nenapadly. Ovšem jde pouze o pár dnů, pak se opět vrátí vše do normálu.

Jedná se například o horší tolerování bolesti, změnu hlasu, bolest v ústech a čelistí, problémy s vyprazdňováním, neklidný spánek a nemotornost. Ale pojďme se na tyto probíhající změny podívat více z blízka.

Hůř tolerovaná bolest

Toleranci bolesti ovlivňuje mnoho faktorů, jedním z nich je i menstruace. Během tohoto období je každá žena citlivější, každá samozřejmě jinak intenzívně. Čeká-li vás v této době nějaký zákrok, raději jej přeložte, stejně tak se snažte doléčit chronické zdravotní problémy. V době menstruace se mohou zintenzívnit i některé druhy zánětů. Proto pokud máte například v ústech nedoléčené záněty dásní, zubů, může se bolest zdát silnější. Bolet vás mohou i klouby a záda. Zkrátka to, co jindy přejdete s mávnutím ruky.

Změna hlasu

Jedná se pouze o maličkou a nepatrnou odlišnost, kterou si vůbec neuvědomujeme. Pokud byste se však profesionálně věnovaly zpěvu, byla by tato změna pro vás zřetelnější. Podle některých studií prováděných na ženách, které měly zrovna menstruaci, připadal mužské populaci takový hlas více sexy.

Častější vyprazdňování

Za častější potíže s vyprazdňováním mohou chemické látky a hormony. Možná jste si všimly, že první den chodíte na toaletu častěji než obvykle. Hormony spouštějí pravidelné měsíční krvácení, ale tímto se ovlivňuje i tvorba stolice a pohyb střev. Většinou se dostaví i problémy s plynatostí.

Nemotornost

Ke všem syndromům se přidruží ještě i únava. Právě kvůli ní jsou reakce zpomalenější a dochází k nemotornosti. Proto by se ženy během menstruace neměly zbytečně přetěžovat a naopak by si měly najít chvíli pro odpočinek.

Neklidný spánek

Na pohodě nepřidá ani nedostatek spánku. Podle průzkumů už týden před menstruací mají ženy horší (neklidný) spánek a kvůli tomu jsou i výrazně podrážděnější. Pomoci mohou uklidňující a dechová cvičení v kombinaci s bylinkami.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte