Vyvážená strava a sportovní aktivity je stále mnoha lidmi považována za něco otřesného a zbytečného. Mnozí tento životní styl vnímají jako zlo, které je nutné občas podstoupit. Obezita však patří mezi epidemie třetího tisíciletí a takovéto uvažování je nutné přehodnotit. Dostatek pohybu a fakt co vládáme do úst, nemá totiž vliv pouze na náš vzhled, ale stejně tak i na náš celý život.
Za sportem vidíme dřinu a litry prolitého potu, spálené kalorie a úžasné křivky. V potravě spatřujeme zase cukry a tuky, které se stávají hlavními nepřáteli. Celý život s nimi zápasíme. Studie a vědecká fakta, že oboje potřebujeme, nejsou nic platné. Bohužel mnoho lidí si myslí, že vyvážená strava a pohyb jsou pouze prostředky, jak něčeho dosáhnout – nikoli způsob života. Tedy alespoň u těch, jež trpí nadváhou či obezitou. Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na genetické dispozice, ale stejně tak se nelze na ně vymlouvat.
Jak si cvičení oblíbit
Věřte či nikoliv, ale i cvičení je možné si oblíbit. Stačí si pouze najít ten správný pohyb, který nás bude bavit. Nezřídka na tento argument lidé reagují tvrzením, že ne každý sport je užitečný k úbytku tělesné hmotnosti. Tady nastává kámen úrazu. Sportovat s jediným cílem – redukce váhy, je sice úctyhodné, leč, co se dlouhodobých vyhlídek týče, neefektivní. Chceme-li zhubnout do plavek, jde o úplně něco jiného, než když nám jde o to, abychom v pětapadesáti dokázali vyběhnout po schodech do druhého patra bez zadýchání. Nemluvě o tom, že pro odlišné cíle existují odlišná řešení.
Než se pustíme do jakékoliv změny, je vhodné si zodpovědět otázku, co vlastně chceme a co čekáme. Všechno se rodí v hlavě, člověk předně musí vědět, co vůbec chce a proč to chce. Musí také vědět, proč se mu něco nepovedlo. Znamená to, že vše začíná v hlavě, kterou je potřeba cvičením a vyváženou stravou podporovat – konstatuje ohledně motivace a psychiky přední český výživový poradce a tvář Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky Petr Havlíček, který organizuje již několikátým rokem projekt – Změním se. Pořádaný je pro pojištěnce ZPMV ČR a na poli dlouhodobých změn v životním stylu slaví velké úspěchy.
Strava je základ
Nejen při snaze zhubnout hraje strava klíčovou roli. Rozhodneme-li se žít jinak, lépe, se sportem ruku v ruce kráčí i vyvážená strava. Klíčem ke zdravému jídelníčku jsou především informace. Nastudujeme-li si informace o makroživinách a také, co znamenají údaje na etiketách potravin, zjistíme, že dosavadní jídelníček nám mimo pocitu sytosti nedává téměř nic. Zjištění co vše konzumujeme, proč nám některé potraviny škodí nebo naopak jsou jiné prospěšné, jsou klíčové pro to, abychom vůbec měli zájem běžnou stravu změnit či poupravit. Velké procento lidí je mile překvapeno zjištěním, že po několika týdnech nového života nemá potřebu ani hřešit. Po určité době je totiž představa konzumace smažených jídel naprosto směšná. Proč takové jídlo jíst, když nám vlastně nic nedává? Žádný universální recept neexistuje a každý si musí najít to, co mu v tomto ohledu vyhovuje, ať se jedná o pohybovou aktivitu i zdravé stravování dodává Petr Havlíček. Důležité je začít.
Obrázek: pixabay.com