Babské rady, jak zatočit s vodním kamenem

Za velmi častými potíži v našich domácnostech, stojí nenápadný prevít jménem „vodní kámen“. Ten už dokázal zničit nejednu pračku, žehličku či varnou konev. Jeho vzniku se nedá téměř zabránit, protože se vždy objeví po nějakém čase všude tam, kde je voda. Na vodovodních bateriích, ulpívá na nerezových odkapávačích, dokonce i na skle a mezírkách ve sprchovém koutu a samozřejmě domácích spotřebičích. Na trhu se nachází v nabídkách řada chemických přípravků, jak s tímto neřádem bojovat. Mimo těchto běžně dostupných čističů se však dá s vodním kamenem zatočit i pomocí babských rad a běžně dostupných kyselin. Jedná s například o kyselinu citronovou či ocet.

Jak se zbavit usazeného vodního kamene ve varné konvici

Jednoduše stačí ocet nalít do konvice a jeho sílu umocníte i přidáním soli. Necháte projít varem a chvíli konvici nechejte stát i s tímto obsahem. Pak vše vylijte, propláchněte a dejte do konvice čistou vodu a znovu převařte a vylijte. Proces s čistou vodou ještě jednou zopakujte. To je z důvodů, aby vám pak kafe nebo čaj nebyly cítit octem. Stejně tak je dobré použít třeba ocet, jako prevenci proti usazení vodního kamene v pračce či myčce na nádobí. Necháte ho projít pracím procesem bez prádla či nádobí samozřejmě. Tímto zatočíte nejen s nevítaným usazováním kamene, ale i nepříjemnými pachy.

Jak vyčistit vodovodní baterii či sprchu

Pokud vám na sprše ulpěl vodní kámen, který se rád usazuje i do trysek masážní sprchy a pramínky vody pak stříkají všude možně nebo vůbec, je načase její vyčistění. Nejlépe uděláte, když hlavici odmontujete a vložíte do nějaké nádoby s nálevem z octa. Klidně nechejte sprchu ponořenou několik hodin a popřípadě ještě trysky propíchejte pomocí zubního párátka. Podobně se dají vyčistit i konce vodovodních baterií. Do skleničky nalijte ocet a ponořte konec baterie a skleničku pomocí gumičky připevněte k baterii. Druhá možnost je namočit do octu hadr a ten kolem baterie omotat. Necháte působit přes noc a druhý den opláchnete.

Fotografie publikována se svolením John Kasawa Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte