Celoplošný, kusový, nebo žádný koberec?

Při výběru vhodné podlahové krytiny se nám otevírá široká škála různých variant. Mezi ně patří i koberce. Jsou-li pro vás vhodnou variantou, a zda je lepší zvolit celoplošný, nebo kusový koberec, objasní následující článek.

Proč a kdy se rozhodnout pro koberec

Volba koberce jakožto podlahové krytiny s sebou přináší spoustu více či méně zřejmých výhod. Mezi ty největší výhody koberce patří jeho příjemnost na dotek, kdy zároveň působí velmi teple. Značnou výhodu přináší i estetické vlastnosti koberců. Každá místnost, ve které alespoň část podlahy pokrývá koberec, totiž působí daleko útulněji. Zapomenout bychom pak neměli ani na jejich schopnost pomoci udržet teplo v místnosti, čímž vám rozhodnutí se pro koberec může dokonce přinést úsporu za vytápění. A (nejen) pokud máte malé děti, tak určitě oceníte jejich schopnost tlumit hluk.

Koberec je vhodné umístit do místností, ve kterých trávíme více času, či u kterých chceme, aby vypadaly esteticky. Patří sem tedy například obývací pokoje nebo ložnice, přičemž by koberce měly pokrývat minimálně ta místa, kde chodíme bosými nohami. Přece jen je po probuzení příjemnější stoupnout si na teplý koberec, než na studenou dlažbu.

Mezi další výhody koberce patří relativní cenová dostupnost a také výběr z pestré škály barev a vzorů, ale také rozměrů, tvarů a materiálů. Tím pádem můžeme koberec perfektně sladit se zařízením celé místnosti – například barvou závěsů či stěn. Vše si tedy můžeme přizpůsobit dle našich představ.

Celoplošný vs. kusový koberec

Pokud se z jakéhokoliv z výše zmíněných důvodů rozhodneme do místnosti umístit koberec, čeká nás ještě jedno rozhodnutí. A sice volba mezi celoplošným a kusovým kobercem.

Celoplošné koberce pokrývají celou plochu místnosti a jsou ve své podstatě hlavní podlahovou krytinou. Tato varianta dodá vaší místnosti ucelený a často i velmi luxusní vzhled. Příjemnost na dotyk bosou nohou a tlumení kobercehluku kroků pak můžete očekávat v celé místnosti. Velkou výhodou této varianty je absolutní nenáročnost na kvalitu podkladu a výborné výsledky můžete očekávat i od tepelně izolačních vlastností. A pokud budete chtít čas od času změnit vzhled celé místnosti, pak stačí vyměnit koberec a nemusíte řešit složitou pokládku jiných typů podlahových krytin.

Kusový koberec pak přesvědčí každého, kdo je trochu kreativnější a chce si vzhled místnosti přizpůsobit, co nejvíce to jde. Jedná se o estetický a zároveň velmi funkční doplněk hlavní podlahové krytiny, kterou mohou být například parkety nebo i celoplošný koberec. Od kusového koberce můžete očekávat především zútulnění místnosti, ale také díky němu o něco snížíte opotřebení podlahy a zároveň si zpříjemníte chůzi po místnosti. Velmi snadná je i údržba kusového koberce, kdy jej můžete snadnou vynést ven a vyklepat. S touto variantou se nejčastěji setkáváme před (a někdy i pod) dominantními kusy nábytku, kam se řadí například postele, pohovky a sedací soupravy, či jídelní stoly.

Jaký koberec umístit do které místnosti

Koberce ovšem nerozdělujeme pouze na kusové a celoplošné, nýbrž existují koberce s různými délkami vlasu, používají se různé materiály (u přírodních se pohybujeme od hedvábí, přes bavlnu, vlnu, sisal, až po kokosové či bambusové vlákno a u těch syntetických si můžeme vybrat z akrylu, polyesteru, polyamidu a dalších), různé způsoby výroby (setkáváme se s koberci tkanými, vpichovanými, vázanými či všívanými). Pojďme si alespoň přiblížit, kam se které typy koberců hodí.

Koberce s krátkým vlasem

Koberce s krátkým vlasem se nejvíce hodí do místností obytných, jedná se primárně o dětské pokoje, ložnice a jídelny. K dostání jsou v různých barevných variantách a vzorech.

Koberce s dlouhým vlasem

Koberce s dlouhým vlasem jsou velmi měkké a vytváří luxusní a elegantní dojem. Nejčastěji se s touto variantou setkáme u koberců kusových a hodí se především k sedacím soupravám, postelím, či jsou využitelné pouze jakožto moderní doplněk interiéru.

Smyčkové koberce

Smyčkové koberce se vyznačují tvarovou pamětí a také vysokou odolností vůči zátěži. Tu smyčkovému koberci dodává nášlapná strana, kterou netvoří zastřižené vlákno, jak je běžné, nýbrž se jedná, jak již název napovídá, o smyčku. Díky vyšší odolnosti se tyto koberce hodí do více zatěžovaných, tedy frekventovanějších místností anebo pod těžký nábytek.

Zátěžové koberce

Zátěžové koberce jsou tvořený kratším vlasem a jejich povrch je zpravidla drsnější. Jedná se spíše o užitkovou variantu, a tak se většinou vyrábí v jednobarevných či méně výrazných provedeních.

Kde koupit koberec

Po přečtení tohoto článku byste měli mít relativně jasnou představu o tom, kdy a jaký koberec koupit. Pokud se tedy pro tuto volbu rozhodnete, zbývá vyřešit poslední otázku. A sice, kde koberec koupit. Skvělou volbou zde může být koupě koberce ve výprodeji. Za velmi příjemnou cenu totiž získáte kvalitní koberec z různých výběhových kolekcí. Výprodej skladových zásob a výběhových kolekcí nabízí například společnost BARKOTEX (s kamennou outletovou prodejnou v Hradci Králové, která otevírá ve všední dny od 9 do 17 hodin). Z nabídky kvalitních koberců v různých barevných provedeních a vzorů si zde vybere prakticky každý, ať již očekává retro nebo extravagantní vzezření, květinový vzor nebo jednobarevnou variantu určenou k doplnění sedací soupravy. Společnost působí také v Praze a Brně.


Řekněte ostatním, co si myslíte