Česko nadále přitahuje zdravotní turisty

V posledních letech se Česko stalo nemocnicí Evropy. Důvodem jsou kvalitní služby, které jsou ale o polovinu levnější než západní kliniky. Největší zájem mají cizinci o umělé oplodnění a gynekologické procedury.

O péči českých lékařů mají největší zájem Angličané a Němci, většina z nich pochází z velkých měst. Láká je především vysoká úroveň péče a pověst českých lékařů. I s nákladů na dopravu a ubytování se cizincům navíc zdravotní dovolená vyplatí. Podle údajů, které má k dispozici pražská klinika ISCARE, tvoří většinu medicínských turistů ženy (80 %) mladších 45 let. Zájem mají podle primáře kliniky GynCentrum Petra Píchy také o další gynekologické zákroky.

Flexibilnější legislativa i léčba obezity

Kromě ceny hraje důležitou roli také flexibilnější legislativa v oblasti asistované reprodukce. Tuzemské zákony totiž dovolují v rámci umělého oplodnění využít anonymní darování spermií a vajíček. „V rámci Evropy je Česká republika společně se Španělskem nejvyhledávanější destinací v léčení neplodnosti,“ potvrzuje primář centra asistované reprodukce ISCARE Jaroslav Hulvert. Pro představu v roce 2012 bylo na českých klinikách provedeno zhruba 4 až 5 tisíc IVF cyklů pro zahraniční klientelu. Do roku 2015 se však trh zdvojnásobil a každý rok stoupá zájem ze strany zahraniční klientely zhruba o 20 procent.

Mezi nejvyhledávanější kliniky patří například zmíněná klinika ISCARE, kterou zdravotní turisté vyhledávají kromě umělého oplodnění také kvůli chirurgické léčbě obezity. „V minulém roce jsme provedli 880 operací, z toho asi 95 % na zahraničních klientech. Jelikož mnozí přijíždějí kvůli více zákrokům, připadá na jednoho pacienta zhruba 1,5 operace. To znamená, že jsme loni ošetřili přibližně 550 pacientů ze zahraničí,“ říká generální ředitel kliniky ISCARE František Lambert.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte