Jak ženy ke kabelkám přišly aneb Historie kabelek

Dnes koupíme kabelky všech možných druhů, velikostí a barev. Vyrábí se z kůže, syntetiky, bavlny i z papíru. Ne vždy tomu ale tak bylo. Pojďme se podívat, jak se kabelky vyvíjely v průběhu dějin.

Od koženého pytlíčku k handbagu

První předchůdce dnešních kabelek můžeme spatřovat již v dávném starověku. Hieroglyfy ze starověkého Egypta odhalily, že prvními nositeli kabelek byli zejména muži. O tom svědčí obrázky mužů s kabelami u pasu. Většinou se nejspíš jednalo o různé vaky a brašny z kůže nebo látky, které sloužily jako úschovna peněz a jiných cenností. Z Bible se zase dozvídáme o Jidášovi Iškariotském, jako o „nositeli tašky“.

Kožená brašna

Spolu s vývojem společnost se vyvíjela i tato příruční zavazadla. Muži potřebovali mít při sobě peníze a cigarety, ženy zase parfémy, kapesníčky, šperky a jiné nezbytnosti. Růst a pád kabelek ovlivňovala i móda.

Měšce ze 14. a 15. století

V tomto období si obě pohlaví na své opasky věšely kožené měšce. Žádné kapsy na oblečení tehdy neexistovaly, proto byly měšce nepostradatelným pomocníkem. Ženy v nich často nosívaly voňavé bylinky. Zároveň však byly bohatě zdobené měšce symbolem zásnub nebo manželství. Již tenkrát byly velice populární kabelky přes rameno, do kterých si lidé mohli dát vše co dříve potřebovali.

Za královny Alžběty kapsy a široké sukně

Ve století 16. a 17. se u pánských kalhot začínají objevovat kapsy, které částečně nahradily dříve oblíbené měšce. Ženy u nich zůstaly, ale místo na opasku je nosily pod bohatými sukněmi. Na cestách se využívaly zejména velké kožené nebo látkové brašny.

Kapsa

Jak víme, tak v této době byla hygiena nevalná, proto mnozí šlechtici nosili za opaskem tzv. swete bagges, což byly váčky naplněné voňavými směsmi koření a bylinek. A bylo po zápachu.

Ve století osmnáctém se z oblečení ztratily kapsy, takže kabelky se opět dostaly do popředí zájmu.

Revoluce nejen technologická

S příchodem železnice a technologické revoluce dostávají kabelky nový dech. Začalo se hodně cestovat a tak bylo potřeba vyrábět zavazadla různých velikostí. V tomto období bylo také poprvé použito slovo kabelka, neboli anglicky handbag (příruční taška). A ve století dvacátém už se kabelky staly nedílnou součástí dámské garderoby, ať už na plesech a operách, tak i na cestě do zaměstnání.

Kabelka Louis Vuitton

Od té doby jejich vývoj ovlivňovaly aktuální módní styly. A v padesátých letech se dostávají poprvé na scénu známá jména, jako Christian Dior, Channel, Hermes a Vuitton. V této době nosily kabelky téměř výhradně ženy. Dnes se tento módní doplněk vrací zpět také do rukou našich mužů. A značek, které jsou vyhlášené svou kvalitou už je více, například Desigual, Guess nebo třeba kabelky Tamaris.

Foto: kabelkujeme.cz


Řekněte ostatním, co si myslíte