Léčba kloubů kmenovými buňkami

Bolest kloubů není nic příjemného a umí pořádně potrápit. Klouby mohou bolet z různých příčin, ale nejčastěji se jedná o artrózu. Klinickými testy bylo zjištěno, že se již využívá nová léčba proti postupující degeneraci kloubů.

Lékaři tak nemusejí přistupovat k výměně opotřebovaného kloubu za umělý implantát, ale za pomocí kmenových buněk jej mohou nechat zregenerovat. Léčba spočívá v aplikaci koncentrátu kmenových buněk do postiženého místa. Zdroj koncentrátu se nachází v tukové tkáni člověka a je získáván odsátím injekční stříkačkou. Lidé trpící degenerativním onemocněním kloubů podstupující tuto léčbu mají šanci své bolesti zmírnit až zcela utlumit.

Jak kmenové buňky získat

Získávají se z tukové tkáně, která je následně speciálně enzymaticky zpracována. V pouhém 1ml tukové tkáně najdete přibližně 100 až 500 tisíc kmenových buněk. Buňky využívají své schopnosti obnovovat a měnit v jiný typ buňky. Této vlastnosti se využívá u postižených míst, která neumějí vyrábět své vlastní regenerační buňky. Výhodou také je, že se používá pacientova tuková tkáň, tudíž nehrozí zdravotní komplikace v důsledku darování od cizí osoby. To činí tuto léčbu mnohem bezpečnější a zákrok lze i opakovat. Autotransplantace se mohou účastnit všichni, kdo mají kloubní potíže: ztuhlost, bolestivost a kulhání.

Jak dlouho léčba trvá?

První změny se pacient dočká už pár týdnů po aplikaci. Bolest pozvolna ustupuje a mizí ztuhlost kloubu. U případů velmi těžkého poškození dochází ke zlepšení o 50%, ale i to stojí za to. V průběhu léčby se nesmí pít alkohol, protože brzdí účinek hojení. Výborné je doplnit jídelníček o vitamín D3 a popíjení zeleného čaje.

Zákrok nepředstavuje zrovna levnou variantu. Cena se pohybuje v rozmezí 32 – 36 tisíc za jedno postižené místo. Druhé už je ve většině případů za poloviční cenu. Na tento zákrok pojišťovna nepřispívá nic. Proto je vhodné zaměřit se na prevenci. Správný jídelníček, přiměřený pohyb, nekouřit a nepít alkohol, udržovat si optimální tělesnou váhu.

Fotografie publikována se svolením scottchan Photography/FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová


Řekněte ostatním, co si myslíte