Menstruační kalíšek a jeho výhody

Menstruační kalíšky nejsou žádnou novinkou a tisíce žen je už běžně používá. Ovšem ještě stále se najde mnoho žen, které volí tradiční způsoby tj. klasické vložky či tampony. Přitom menstruační kalíšek je označován za nejzdravější, nejkomfortnější a nejčistší dámskou hygienickou pomůcku v období menstruace, která je na trhu.

Kalíšek je moderní ekologická metoda, při které dochází k zachycování krve a dá se používat stále dokola. Jejich použití je spolehlivé a snadné, přesto ze začátku vyžaduje trochu cviku.

Jak menstruační kalíšek používat?

Kalíšek je pomůcka vyrobená ze silikonu a zavádí se dovnitř pochvy, podobně jako tampon. Jen s tím rozdílem, že tampon krev nasává, kdežto kalíšek shromažďuje. Podle intenzity menstruace se kalíšek po určité době vyprázdní, vymyje a opět použije. Vhledem k tomu jde o ekologicky i ekonomicky výhodnou variantu řešení menstruace. Důležité je koupit správnou velikost, pak jej během menstruace žena vůbec nevnímá a mnoho žen uvádí, že u nich došlo i ke zmírnění menstruačních bolestí.

Proč je kalíšek lepší než vložky či tampony?

Vložky jsou napuštěny různými chemickými látkami: deodoranty a superabsorbenty a stejně tak i tampony jsou z pohledu zdraví nevhodné. Jejich zavádění může být drsné, nešetrné a tudíž lehce dojde k odření sliznice. Buničina nasaje krev a s tím souvisí i množení bakterií a větší riziko infekcí, zánětů a mykóz. Mimo jiné i nelibá vůně souvisí právě se špatně zvolenými menstruačními pomůckami – nikoliv se samotnou menstruací. Tím nechceme říci, abyste úplně zanevřely na klasické menstruační pomůcky. Pokud máte však raději, více přirozenější prostředky, pak je kalíšek ideální volbou třeba s látkovými vložkami.

Jak na silnou menstruaci v noci?

Ženy, které mají s kalíšky osobní zkušenosti, potvrzují, že jsou výborné i pro sportovní aktivity, včetně použití na noc. Máte-li velmi silnou menstruaci, doporučuje se zavést kalíšek a pro pocit klidu a pohody použít ještě i vložku (případně látkovou vložku). Pratelné látkové vložky jsou rovněž skvělou náhradou za klasické, pokud vás kalíšek neoslovil a hledáte zdravější alternativu, jak se chránit při menstruaci.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte