Vyjít s penězi dokáže v dnešní době skutečně jen málokdo. Možná i vy patříte k lidem, jejichž finance se pokaždé rozkutálí obrovskou rychlostí. Jestliže žijete dle přesně nalinkovaného rodinného rozpočtu, vaše příjmy jen stěží stačí na veškeré výdaje a nemůžete si tak dovolit žádný výdaj nad rámec možností, pak si rozhodně nenechte ujít náš dnešní článek. Nevycházet s penězi sice není žádná ostuda – tento problém řeší většina domácností – ovšem rovněž není na místě usnout na vavřínech a situaci neřešit. V následujících řádcích vám poradíme, jak si udělat přehled o vašem finančním rozpočtu, případně kde si trochu utáhnout opasky, aby se vám po peněžní stránce trochu lépe dýchalo.
Vyložte karty na stůl – příjmy
Najděte si několik minut volného času, do ruky vezměte tužku a papír a sepište si poctivě a pravdivě seznam všech vašich příjmů. Zahrňte do toho nejen vaše stabilní příjmy z práce, ale i stravenky, příspěvky, alimenty, případně důchody a další příjmy, které měsíčně pobíráte. V ničem nelžete a pamatujte, že to děláte pro sebe. Započítejte i příjmy, se kterými se nikde nechlubíte a které pobíráte bokem. Je to váš přehled, nikdo jiný jej neuvidí.
Jděte s kůží na trh – výdaje
Následně udělejte to samé se všemi měsíčními výdaji. Do této kategorie se počítají veškeré poplatky, nájemné, splátky a další výdaje v podobě dětských kroužků, obědů, jízdného a podobně. Ani v tomto případě na nic nezapomeňte a pečlivě zaznamenejte každý halíř.
Podívejte se pravdě do očí – souhrn
Tato část možná nebude tak příjemná – sečtěte příjmy a od nich odečtěte výdaje. Číslo, které vám ve finále vyjde, si poznamenejte. A teď ruku na srdce: jste v plusu nebo v minusu? Pakliže vaše příjmy stačí na veškeré výdaje a ještě k tomu vám něco málo zbude, pak se považujte za šťastlivce, kteří na způsobu svého života nemusí nic měnit. Jestliže ale dojdete k zápornému výsledku a zjistíte, že vaše příjmy ani zdaleka na výdaje nestačí, pak se zamyslete nad tím, kde v čem by se dalo ušetřit.
Utahujeme opasky
Vyšly vám záporná čísla? Pak je na místě popřemýšlet, kde se dá ušetřit. Upřímně si řekněte, co možná děláte špatně a a za co utrácíte až zbytečně moc peněz. Možná je to stravování po restauracích, možná časté výlety do obchodů, nebo třeba kupování věcí, které nutně nepotřebujete. Omezte tyto výdaje a uvidíte, že vám ihned bude lépe – alespoň po té finanční stránce.
Fotografie publikována se svolením sixninepixels FreeDigitalPhotos.net