Potraviny důležité pro náš mozek

Září je za dveřmi. Je měsícem začátku školy. Netýká se to jen dětí na základních školách, ale také vysokoškoláků. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku, aby váš mozek zvládl nával stresu, povinností? Cenné rady využijí určitě také všichni pracující!

Výživa pro mozek

Mozek potřebuje několik důležitých látek, aby fungoval správně. Mezi takové patří sacharidy, aminokyseliny, voda, vitamíny a minerály, enzymy a esenciální mastné kyseliny. Bylo zjištěno, že pokud bude váš jídelníček poskládán dobře, zlepší se funkce mozku a centrální nervové soustavy (CNS), a to zejména v oblastech koncentrace, paměti, postřehů.

Brainfood

Brainfood je oficiální označení superpotravin, které přispívají ke správné činnosti mozku. Složky potravy jsme si už řekli, v čem jsou tedy obsažené? Jíst byste měli hlavně ořechy. Není náhoda, že například vlašské ořechy připomínají právě náš mozek! Velmi důležitou součástí jídelníčku by se měly stát ryby, ovoce, ovesné vločky, semínka. Přesto, že je důležitý i kofein, měli byste s ním být opatrní a nehrnout do sebe jednu kávu za druhou! Je totiž dehydratující a jak jsme si už řekli, mozek potřebuje vodu.

Potraviny škodící správné činnosti mozku

Kromě toho, co byste měli jíst, si řekneme, co naopak vaší koncentraci bude podkopávat nohy. Jsou to hlavně potraviny obsahující vysoký podíl soli a tuku. Vyhýbejte se tak fasfoodům a brambůrkám. Pozor si dejte také na sladkosti a sladké nápoje jako jsou „energiťáky“ a levné sodovky. Tady můžete ovšem udělat jednu výjimku. Pokud budete mít chuť na něco sladkého, můžete zvolit hořkou čokoládu, ta je zdravá a má několik pozitivních účinků! Pozor si dejte také na alkohol a jiné drogy (nikotin atp.).

Životní styl přispěje také

K tomu, abyste si pročistili hlavu je zapotřebí snížit stres. Všichni se mohou potýkat se stresující prací, stresující může být také nával učiva a povinností. K tomu, abyste stres odbourali, vám poslouží jak potraviny zmíněné výše, tak relaxace či sport. Výborné cvičení k odbourání stresu je například jóga. Relaxovat pak můžete při svíčkách a tiché muzice, při čtení knih nebo vaření. Je důležité, abyste si našli svoji činnost, která vás uklidní.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte