První láska vašeho dítěte aneb jak to zvládnout s ním

První dětská láska není hloupým povrchním citem. Jde o první emocionální prožitek vašeho dítěte. Lásku ani emoce ji doprovázející bychom neměli přehlížet, natož se jim posmívat. Jak zvládnout lásku vašeho dítěte s grácií?

Pamatujete na svou první dětskou lásku? Pak si také vzpomeňte, jak hluboce jste ji prožívali. Pokud jste si vzpomněli, tak si uvědomte, že stejné emoce prožívá vaše zamilované dítko, a tak byste mu měli pomoci jeho emoce vnímat a vypořádat se s nimi, nikoli si z něj utahovat a jeho lásku zlehčovat.

Krok č. 1 – Naučte je zvládat pocity a emoce

Základem pomoci vašemu dítěti je nelézt jeho city a emoce. Měli byste jej jeho láskou provést, aby se po bolestivém či trapném zážitku neuzavřel vůči budoucím láskám.

Vysvětlete vašemu dítku, co vlastně cítí a ukažte mu cestu. Pohlaďte ho, potěšte ho, povzbuďte ho pokud nebude jeho láska opětována. Možná vy sami si to neuvědomujete, ale dětské lásky a všechna ta neopětovaná láska či všechna odmítnutí nás zocelily.

Krok č. 2 – Dejte mu prostor

Dítěti musíte dát prostor, ať je tajnůstkářské, nebo by se chtělo naopak svěřit. Budete-li na něj tlačit, nebo se mu budete posmívat, s ničím se vám nesvěří.

Nový svět

Vaše dítko zažívá nový svět a objevuje nepoznané. Doteď milovalo jen vás a nyní stejný cit cítí k někomu jinému? Možná se s tím nedokáže vyrovnat. Ukažte mu, že je to normální. Sdílejte s ním radost a podpořte ho, až jednou přijde s pláčem.

Obrázek: pixabay.com

KOREKCE: Nikol Sotolářová


Řekněte ostatním, co si myslíte