Rady a tipy jak vybrat dětské lyže…

Mnoho nadšenců zimních sportů se už nemůže dočkat, až budou pokryty horské výběžky bílou peřinkou. S tím ruku v ruce přichází i myšlenka na pořízení nové výbavy, obzvlášť týká-li se to dětí. Dovolená v horském středisku je určitě skvělý nápad, jak trávit předvánoční či přímo vánoční čas s rodinou.

Mějte na paměti, že právě u našich nejmenších je nutné měnit lyžařskou výbavu přibližně co dva roky. Děti rostou, ale lyžáky včetně lyží bohužel ne. Pravděpodobně si kladete nyní otázku, zda je v takovém případě lepší pořídit dítěti nějakou levnější variantu, nebo investovat do něčeho „lepšího“. To záleží na tom, jak často hodláte na hory jezdit, jak moc chcete, aby se vaše dítě lyžování věnovalo, a také jaké lyžařské disciplíně. Dnešní článek přináší rady a tipy na téma: Jak vybrat dětské lyže?

Koupit či půjčit dětské lyže?

Dříve než vezmete útokem prodejny zaměřené na zimní výbavu, popřemýšlejte, zda je lepší lyžařskou výbavu půjčit nebo koupit. To záleží právě na tom, zda se věnujete lyžování výjimečně nebo pravidelně. Jestliže bydlíte v blízkosti hor a svahy vám nejsou cizí, pak se zaručeně vyplatí koupě lyžařské výbavy. Patříte-li však do kategorie sváteční lyžař, který je na horách jednou maximálně dvakrát do roka, pak je půjčovna lyžařského vybavení jednodušším i úspornějším řešením.

Výběr lyží pro dítě

Při nakupování lyží pro dítě musíme vzít na vědomí jeho věk. Dětské lyže je nutné vybírat s ohledem na správnou délku. Pokud je dítko začátečník či mírně pokročilý lyžař, postačí mu bohatě lyže s maximální výškou po ramena. Hrajete-li si s praktickou myšlenkou, že delší lyže dítěti déle vydrží, ihned na ní zapomeňte. Na příliš dlouhých lyžích by se dítěti špatně brzdilo, zatáčelo, mělo by špatný postoj a celkově by si tuto zábavu neužilo. Lyže pro děti se vyrábějí již od 65 centimetrů, to znamená, že učit se lyžovat může i tříletý prcek. Aby dětské lyže splnily svůj účel, tedy poskytly dítěti radost a odpovídajícím způsobem napomáhaly k rozvoji jeho dovedností, musí mít správně zvolenou délku.

Klady a zápory plastových lyží

Každý větší supermarket má v nabídce plastové lyže za pár stovek. Mnoho maminek a tatínků se chopí mylné představy, že na začátek to dítěti bohatě stačí a ještě ušetří. Pravdou je, že názory na plastové lyže se různí. Někdo na ně nedá dopustit a druzí jim nemohou přijít na chuť. A proč je tomu tak? Při běžném lyžování, jako je jízda z kopečka, zatáčení a zastavené jsou tyto lyže nevhodné, protože se děti toho na nich příliš nenaučí. Řadíte-li se mezi nedočkavé rodiče, jež chtějí pouze vyzkoušet, jak bude dítko na lyže reagovat – pak jsou plastové lyže vhodným odrazovým můstkem. Ovšem pouze pro první seznámení.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte