Smích léčí, je to dokázáno!

Od malička, kdykoliv se směju, říkám si, že budu dlouho žít. Už babička mi vštěpovala do hlavy, že smích je zdravý a prodlužuje život. Podle všeho však musí jít o opravdový, upřímný smích, ne však ten, který je uměle vyvolaný, „na přání“.

Gelototerapie

Děsí vás slovo, které uvádí tento odstavec? Nemusí! Gelototerapie je léčba smíchem, kterou hojně praktikují američtí psychologové. Praktikuje se to však i u nás. Především v dětských nemocnicích můžete zahlédnout baviče a klauny, kteří se přichází pravidelně dělit o vtipy a zábavu. V nemocnicích pro dospělé nebo v domech pro seniory potom slouží k pobavení tzv. pokoje smíchu. Zdánlivě hloupé vtípky, obrázky, klipy a příběhy mají za úkol publikum pobavit, rozptýlit, potěšit.

Proč se smát?

Zbavíte se stresu

Smích potlačuje stres a nervozitu, a to jak ten upřímný, tak i hraný, ustrašený úsměv. Stačí na sebe myslet jako na šťastného člověka a usmát se jen tak pro sebe do zrcadla.

Zacvičíte sismích

Ke smíchu potřebujeme mnoho svalů. Od mimických, až po bránici a srdce, pořádný záchvat smíchu vás pěkně vyčerpá. Díky tomu však procvičíte i plíce, které se musí vypořádat s velkým přívalem či deficitem vzduchu. Nádechy, výdechy a otřesy poté trénujete svaly v hrudním koši, masírujete tak však i žaludek, což je dobré pro zažívání.

Pro lepší vztahy

Možná si myslíte, že mezi důležité faktory k fungování vztahu je důvěra, peníze nebo sex. Nikdy však nezapomeňte na smích! Zážitky, které vedou k smíchu, stojí za to a zaryjí se do vaší paměti navždy. Vzpomenete na ně v období krize ve vztahu, ve stáří, můžete je vyprávět jednou svým vnoučatům. Nikdo přece nevypráví historky, ve kterých všichni brečí – pokud to není právě smíchy!

Budete zkrátka šťastnější

Lidé, kteří se často smějí, jsou považování za pohodáře, za přátelské typy do nepohody. Lidem, kteří se často a upřímně smějí, více ostatní důvěřují.

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte