Tradice a zvyky pro šťastný start manželství

Ještě před tím, než se narodil Kristus, existovaly tradice a zvyky, které při svatbě nesmí chybět! Tyto zvyky mají snoubencům přinést štěstí, dopřát jim narození zdravých dětí a také ochránit celou rodinu před nemocemi či smrtí.

Co znáte z filmů

Ve filmech, ve kterých se někdo vdává či žení, jistě každý zaznamenal, že nevěsta od blízkých obdrží něco nového, starého, půjčeného, modrého. Proč? Něco nového symbolizuje nový počátek – start rodinného života, nový život s partnerem, popř. dle křesťanských zvyků začátek sexuálního života.

Něco starého symbolizuje pokračování rodinné tradice, rodu, i v novém manželství. Většinou se jedná o symbol v podobě prstenu či brože, který měla při svatbě už praprababička. Něco půjčeného potom bývají také rodinné symboly, ale půjčené mohou být například i svatební šaty.

Něco modrého je převzato z křesťanství. Modrá barva je totiž barvou panny Marie. Nejčastěji nevěsty volí modré doplňky do vlasů nebo podvazek.

Rozlučka se svobodou

Loučení se svobodou sloužilo dříve k vyhánění zlých duchů od manželství, které bude brzy uzavřené. Dnes jde spíše o sešlost rodiny či přátel a oslavování konce single života.

Nevěsta

Co se týče „výbavy“ nevěsty, jí zde je pár pravidel, které se dodržují už několik let. Kromě bílých princeznovských šatů je důležitý závoj. Závoj má symbolizovat neposkvrněnost nevěsty – proto se snímá až před polibkem novomanželů – na konci svatebního obřadu. Dříve závoj sloužil i k ochraně nevěsty před zlými duchy a zlými silami. Lidé věřili, že pronikají do ženy skrze nos, ale přes závoj projít do těla tyto nadpřirozené síly nemohly.

Po obřadu

Když už oba manželé řekli své ano, obvykle se jde slavit. A první, co na novomanžele čeká v restauraci, je zametání střepů. Měla by tím začít svatební hostina. A proč zametání střepů? Porcelánové střepy mají přinést štěstí. A to, že je pár zametá spolu znamená, že v budoucnu společně vyřeší každý problém a budou spolu umět hospodařit.

Další a další tradice

Kromě těchto pár hlavních existuje nespočet tradic od únosu nevěsty, přes krájení svatebního dortu po přenesení nevěsty přes práh domova jako symbolu nového začátku života v manželství. Pokud chystáte svatbu, rozhodně se poraďte s babičkami, které budou mít jistě co vyprávět a řeknou vám možná i nějaké další rady, jak vstoupit do partnerského života co nejlépe.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte