Vánoční kouzlení, aneb jak mít víc peněz i pevné zdraví?

Vánoční svátky tu budou „cobydup“ a s nimi i typický vánoční shon, všudypřítomný chaos, přeplněná obchodní centra, tašky plné dárků i nákupy výborného jídla. To vše zkrátka k nejkrásnějším svátkům v roce patří. Mnozí z vás dokonce zastávají názor, že Vánoce jsou oslavou života. Inu proč ne! Pro každého z vás znamenají Vánoce něco jiného. Pro někoho je to rodinná sešlost, kdy si u jednoho stolu dají výbornou večeři, pro jiného naopak období, kdy si navzájem projevují lásku, úctu i přátelství. A samozřejmě je to ideální čas pro tradice i špetku vánočního kouzlení. V dřívějších dobách Vánoce nic jiného – než právě kouzlení a čarování – v podstatě ani neznamenaly. Všechno bylo spojené s oslavou zimního slunovratu. Věštila se budoucnost, bohové či duchové byli obdarováni nejrůznějšími dárky, aby se rodinám dařilo. Spousta zvyků, tradic a způsobů věštění se zachovalo dodnes. Ačkoli jsou v současné době spíše příjemným zpestřením těchto svátků, rozhodně stojí za to některé z nich vyzkoušet. A co byste měli zkusit?

Tajemství, která skrývá večeře

V první řadě se ujistěte, že máte na vánoční tabuli sudý počet talířů. Pověra říká, že smrt chodila od stavení ke stavení a zkoumala prostřené stoly. A když přes okno napočítala lichý počet talířů, tam se následující rok vrátila a někoho s sebou odnesla. Jasnou symboliku představují i luštěniny. Hrách spojuje stolovníky v dobrém i zlém, čočka – podobně jako šupina z kapra – přináší peníze. A houbový kuba? Ten je znakem pohody.

Rozkrojte si jablíčko

Jablka se rozkrajují napůl. Jakmile uprostřed naleznete jádřinec ve tvaru hvězdičky, budete mít štěstí a zdraví, ovšem pokud tam na vás bude čekat kříž, dávejte si pozor na vážné nemoci, které onen kříž symbolizuje. Někdo drží zvyk,kdy jablko krájí na tolik dílků, kolik lidí je u stolu. Následně si každý sní svůj dílek, aby se nestalo, že někdo zabloudí.

Pouštění lodiček

I tato tradice je stále udržovaná. Vezměte si prázdné  skořápky a do své půlky vložte svíčku – nejlepší je dortová. Věštit můžete všichni z jedné misky, nebo můžete mít každý svou vlastní – to záleží jen na vás a na věštbu to nemá žádný vliv. Pokud vaše lodička zůstane na místě, kam jste ji položili, žádné změny vás nečekají. Pokud dvě lodičky poplují stejným směrem, symbolizuje to nové vztahy – a to jak osobní, tak i pracovní.

Silvestr a Nový rok

Jméno Silvestr naleznete v kalendáři jako úplně poslední. A proč? Silvestr byl kněz, jež přežil pronásledování křesťanů a stal se v roce 314 papežem. A jaké jsou tradice pro tento den? Přes silvestrovskou noc se nesmí nechat sušit prádlo, protože to znamená nebezpečí smrti někoho z rodiny. Všechno smetí musí pryč. Vyneste všechny odpadkové koše a zároveň si doma ukliďte, abyste všude měli čisto.

Fotografie publikována se svolením Hin255 FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte